Globálny poisťovací priemysel je schopný zotaviť sa z pandémie ochorenia covid-19 rýchlejšie a silnejšie než z finančnej krízy v roku 2008. A to aj napriek prekážkam, ktoré pre toto odvetvie predstavujú veľmi nízke úrokové sadzby a riziko inflácie. Agentúre Reuters to povedal hlavný ekonóm zaisťovne Swiss Re pre Ameriku Thomas Holzheu.

Na rozdiel od predchádzajúcej krízy terajšia pandémia neoslabila celkovú kapitalizáciu ani finančnú silu poisťovní. To firmám umožňuje uzatvárať nové poistenie a zvyšovať príjmy, uviedol Holzheu.

Nima Motazed
Neprehliadnite

Klimatická zmena je pre poistný biznis väčšia výzva ako pandémia covidu-19

Uzatváranie nových poistiek bolo v rokoch 2009 a 2010 oveľa ťažšie. Poisťovne sa vtedy stretávali s kapitálovými stratami, pomalým ekonomickým rastom a nižšími príjmami firiem aj jednotlivcov.

Teraz, naopak, majú podniky a jednotlivci viac peňazí vďaka vládnym stimulom a podporným programom. A viac si uvedomujú, že si potrebujú kúpiť ochranu pred rizikami.

Swiss Re očakáva ročný rast príjmov z celého poistného, teda nielen komerčného, pre tento rok o 3,3 percenta a v budúcom roku o 3,9 percenta. Vlani príjmy o 1,3 percenta klesly. V roku 2008, teda v čase finančnej krízy, sa znížili o 3,7 percenta a v nasledujúcich dvoch rokoch sa zvyšovali pomalšie - v roku 2009 o 0,5 percenta a v nasledujúcom roku o 2,1 percenta.