Kvôli zmenám klimatických podmienok je pravdepodobné, že sa takéto udalosti budú v Alpách diať častejšie, zhodujú sa odborníci.

Nie sú v rovnováhe

Alpské ľadovce ležiace pod hranicou 3 500 metrov nad morom veľmi trpia vyššími teplotami a tiež menšou snehovou pokrývkou. V budúcnosti by sa ale problémy mohli dotknúť aj ľadovcov vo vyšších polohách, napríklad Mont Blanku, uviedla agentúra AFP.

„Bolo nemožné predpovedať, kedy sa ten blok ľadu uvoľní," povedal talianskej televízii RAI expert na ľadovce z tridentského múzea prírodných vied MUSE Christian Casarotto.

Podľa neho nemožno využiť na predvídanie podobných udalostí ani systémy, ktoré monitorujú lavínové nebezpečenstvo.

„V dôsledku klimatických zmien nie sú ľadovce, a to hlavne tie pod výškou 3500 metrov nad morom, v rovnováhe," povedal denníku Corriere della Sera ďalší odborník na ľadovce z talianskej národnej vedeckej rady (CNR) Renato Colucci. Marmoladu, ktorá dosahuje výšku 3 343 metrov nad morom, podľa neho negatívne ovplyvnili vysoké teploty v horách, ktoré trvajú od mája a vyvrcholili na severe Talianska cez víkend.

„V zime navyše málo snežilo, takže tam nebola ani ochrana, ktorú v lete snehová pokrývka poskytuje ľadovcom," uviedol Colucci.

Riziko bude čoraz častejšie

Odborníci sa domnievajú, že k zosuvu prispelo ľadovcové trieštenie, vďaka ktorému v kedysi pevnom ľadovci vznikli veľké pukliny. Pre vysoké teploty zrejme odtáčalo veľké množstvo vody, ktorá tiekla medzi podložím hory a ľadovcom, ktorého časť sa uvoľnila. Tento pohyb vody mohol podľa Tridentskej alpinistickej spoločnosti (Sat) prispieť k zrúteniu.

Francúzsky odborník Bernard Francou tvrdí, že nebezpečenstvo zosuvu sa v najbližších rokoch môže týkať aj alpských ľadovcov v polohách nad 3 500 metrov nad morom, a to vrátane Mont Blanku.

„Riziko tohto druhu nehody bude vo výškach čoraz častejšie," povedal agentúre AFP Francúzskou. Podľa neho sa tak letná turistika na alpských ľadovcoch stáva čoraz ťažšou a vyžaduje si od turistov a horolezcov vyššiu opatrnosť i skúsenosť.

Podľa odborníkov Marmolada patrí k ľadovcom, ktoré v Alpách najviac pociťujú zmeny klimatických podmienok.

„Keby to bol pacient, tak by som povedal, že je jeho stav veľmi vážny," uviedol Colucci. Poukazuje pri tom na niekoľko rokov starý výskum, podľa ktorého ľadovec v rokoch 2004 až 2015 stratil až 30 percent svojho objemu.

„Vtedy sme došli k záveru, že zhruba do roku 2050 ľadovec zmizne," uviedol bádateľ, podľa ktorého sa tak pre zhoršujúce sa podmienky môže stať aj o desať rokov skôr.

Ďalšie dôležité správy

Denné teploty sa v týchto dňoch šplhajú k tropickým hodnotám

FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Tropické horúčavy v slovenských podmienkach. Ľudia aj budovy sa snažia adaptovať na extrémy