Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác, informujú svetové agentúry i britské médiá. Od tohtoročného februára do marca bol hospitalizovaný v londýnskej nemocnici, kde sa liečil s infekciou a po nespresnenom zákroku na srdci.

Kráľovná Alžbeta II.
Neprehliadnite

Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip sú už zaočkovaní

„S hlbokým zármutkom Jej Veličenstvo kráľovná oznamuje smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej výsosti princa Philipa, vojvodu z Edinburghu," píše sa vo vyhlásení paláca. „Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku," dodal palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia v náležitom čase. Princ Philip tento rok strávil mesiac v nemocnici, kde podstúpil zákrok z dôvodu problémov so srdcom, a po prepustení 16. marca sa vrátil na Windsorský zámok.

V posledných rokoch sa princ na verejnosti prakticky neobjavoval, z verejného života sa stiahol v roku 2017. Počas pandémie Covid-19 trávil čas v izolácii. Spoločne s Alžbetou II. bol na začiatku tohto roka očkovaný proti ochoreniu Covid-19.

Nekrológ
Zdroj: TASR/AP
Nekrológ

Philip, ktorý sa s budúcou kráľovnou Alžbetou oženil v roku 1947, bol najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a súčasne najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.

Philip sa narodil 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu. Jeho babička z matkinej strany bola vnučkou britskej kráľovnej Viktórie. Po vzbure v Grécku v roku 1922 musela kráľovská rodina s malým Philipom utiecť do exilu, najprv do Paríža, neskôr Philip zdržiaval v Nemecku či Anglicku.