K téme zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) v cestovnom ruchu sa v súčasnosti uskutočňuje vnútrorezortné pripomienkové konanie. Pre TASR to uviedol hovorca Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf.

MF tiež skonštatovalo, že oblasť DPH je na úrovni Európskej únie (EÚ) harmonizovaná, a to na báze smernice o spoločnom systéme DPH, ktorú Slovensko transponovalo do zákona o DPH. Smernica reguluje všetky mechanizmy fungovania systému DPH vrátane sadzieb dane. „Uplatňovanie znížených sadzieb DPH je limitované na dodania tovarov a poskytnutie služieb taxatívne vymedzených v prílohe III. smernice. Na dodávky tovarov a služieb, ktoré nie sú definované v predmetnej prílohe smernice, nemožno uplatniť zníženú sadzbu DPH," priblížil tlačový odbor MF.

Zároveň zdôraznil, že Slovensko v oblasti sadzieb DPH rešpektuje legislatívu EÚ a pri rozširovaní znížených sadzieb DPH zaujíma opatrný postoj. Dôvodom je významný vplyv tohto nástroja daňovej politiky na verejné financie. „S prihliadnutím na uvedené, návrh novely zákona o DPH, ktorý je predložený na rokovanie vlády SR, nerieši problematiku rozšírenia uplatňovania zníženej sadzby dane," podotkol rezort financií.

Cvičenie záchranných zložiek pri fingovanej havárii lietadla v Bratislave na letisku M.R.Štefánika
Neprehliadnite

Ministerstvo dopravy žiada o plošné uvoľnenie letov a tvrdí, že sa zákaz míňa účinku

Poslanec hnutia Sme rodina Martin Borguľa prednedávnom priblížil, že podľa jeho informácií ministerstvo dopravy intenzívne pracuje a rokuje s koaličnými partnermi o tom, aby bola v cestovnom ruchu znížená DPH na 10 percent. Hovorca rezortu dopravy vtedy pre TASR potvrdil, že je to téma, keďže je to aj v programovom vyhlásení vlády, stav prípravy tohto opatrenia však nekonkretizoval.

Zníženie dane ako jednu z foriem špecifickej pomoci pre odvetvie cestovného ruchu zasiahnuté koronakrízou navrhoval aj Zväz cestovného ruchu (ZCR) SR. „Mali by sa prijať určité opatrenia, ktoré znížia daňovú záťaž, konkrétne DPH, a to na všetky služby cestovného ruchu," poznamenal prezident zväzu Marek Harbuľák začiatkom júla.