Rozhodnutie skupiny výrobcov ropy OPEC+ výrazne znížiť dodávky na trh spôsobilo rast cien tejto energetickej suroviny a mohlo by uvrhnúť svetovú ekonomiku do recesie. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Súčasne znížila výhľad rastu dopytu po rope na tento a budúci rok.

Nepriaznivé vyhliadky

„Neustále zhoršovanie stavu ekonomiky a vyššie ceny vyvolané plánom OPEC+ na zníženie dodávok spomaľujú svetový dopyt po rope," uviedla agentúra. Vzhľadom na pretrvávajúce inflačné tlaky a rast úrokových sadzieb sa vyššie ceny ropy môžu podľa agentúry ukázať ako bod zlomu pre svetovú ekonomiku, ktorá je na pokraji recesie.

IEA súčasne znížila výhľad rastu dopytu na tento rok v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 60-tisíc barelov denne na 1,9 milióna barelov denne. Na budúci rok potom výhľad rastu dopytu znížila o 470-tisíc na 1,7 milióna barelov denne. Svetový dopyt po rope by tak mal v budúcom roku predstavovať v priemere 101,3 milióna barelov denne.

Situáciu môžu ovplyvniť aj sankcie

Skupina OPEC+ sa minulý týždeň dohodla, že zníži ťažbu ropy o dva milióny barelov denne. Skutočná strata dodávok sa však bude pravdepodobne pohybovať len okolo jedného milióna barelov, pretože niekoľko členských štátov stále nedosahuje predtým dohodnuté ťažobné ciele. Skupinu tvoria Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom.

Obmedzenie kapacity v ďalších členských štátoch OPEC znamená, že väčšinu zníženia zabezpečí Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, uviedla IEA. Nové sankcie skupiny vyspelých krajín G7 a Európskej únie voči Rusku by mohli dodávky ropy na trh obmedziť ešte viac.

Saudská Arábia dnes odmietla kritiku, ktorá sa na ňu zniesla po rozhodnutí skupiny OPEC+ znížiť ťažbu ropy. Kritika podľa nej nie je založená na faktoch a zníženie ťažby je v záujme spotrebiteľov i producentov.

Ďalšie dôležité správy

KUWAIT - JANUARY 15:  A derek pumps in a oil field January 15, 2003 near the Saudi Arabian border, Kuwait. Kuwait produces 10% of the worlds oil and has promised to increase production as needed in the event of a war in Iraq.  (Photo by Joe Raedle/Getty Images)
Neprehliadnite

Dôvody znížiť ťažbu OPEC+ boli čisto ekonomické, tvrdí Saudská Arábia