Obhajoba navrhuje náhradný termín, prokurátor to odmietol a žiadal čítanie jeho posudku, senát mu vyhovel. V stredu na súd prišiel aj obžalovaný Pavol Rusko.

Marian Kočner sa z pojednávania ospravedlnil a dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Amerického znalca Laporteho navrhla v procese samotná obhajoba obžalovaných. Na ich náklady mal aj priletieť na Slovensko.

Od decembra 2019 však platia americké sankcie: M. Kočner je umiestnený na Magnitského zozname. Zakazuje americkým firmám, ale aj fyzickým osobám s obžalovaným akokoľvek obchodovať.

Podľa obhajcu obžalovaných Mareka Paru sa Laporte rozhodol prísť na Slovensko napriek Magnitského zoznamu, avšak na pojednávanie sa nedostavil, pretože ho americké ministerstvo financií vyzvalo, aby požiadal o licenciu.

„Ide o zásah americkej administratívy do nezávislosti súdov,“ uviedol Para v reakcii na žiadosť Američanov a požiadal o nový termín výsluchu znalca.

Na pojednávaní by mali v stredu vypovedať aj znalci Milan Nouzovský a Andrea Jabconová. Obžalovaní podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. M. Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. P. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Aktualizované o 14:00: Znalkyňa Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru A. Jabconová na pojednávaní uviedla, že kriminalistickým skúmaním dokumentov nie je možné stanoviť vek zmeniek a skúmaním neboli zistené znaky technického falšovania zmeniek a ich komponentov.

Došla k záveru, že podpisy P. Ruska boli vyhotovené z viacerých segmentov. To znamená, že neboli podpísané jedným ťahom, ale troma a v prípade jednej zmenky štyrmi. A. Jabconová skúmala zmenky, ktoré mal vystaviť P. Rusko v júni roku 2000.

Podľa obžaloby zmenky vznikli niekedy po roku 2013. A. Jabconová vypovedala po tom, čo súd prečítal posudok amerického znalca Gerryho Laporteho. Súd sa po čítaní posudku nevyjadril, či G. Laporteho predvolá na ďalší termín.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry J. Šanta považuje prečítaním posudku G. Laporteho dôkaz za vykonaný, čiže nevidí dôvod na jeho opätovné predvolanie. Dodal tiež, že záverom posudku je, že atrament na zmenkách nie je možné skúmať.

Chemická analýza má byť nemožná, keďže atrament je starší ako dva roky. Tým by bol ďalší výsluch G. Laporteho podľa Šantu irelevantný.Podľa obžalovaného P. Ruska je posudok G. Laporteho rozporuje tvrdenie obžaloby o termíne podpísania zmeniek.

Na pojednávaní sa v stredu prehrávali aj reportáže TV Markíza z konca 90. rokov, v ktorých advokát Ernest Valko popieral, že by vypracovával pre M. Kočnera právne analýzy, poprípade mu radil.

To rozporuje tvrdenie obhajoby, ktorá tvrdí, že riešenie sporu P. Ruska s Gamatexom prostredníctvom sporných zmeniek vymyslel E. Valko, ktorého zavraždili v roku 2010.

Aktualizované o 15:42: Senát ŠTS prerušil hlavné pojednávanie v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. Urobil tak po tom, keď neprišiel vypovedať znalec M. Nouzovský. Proces má pokračovať 27. januára.

Aktualizované o 17:40: M. Kočner mal v časoch pred vraždou novinára Jána Kuciaka online informácie z NAKA a vedel, kedy sa chystajú možné úkony. Po pojednávaní v kauze falšovania zmeniek TV Markíza to uviedol právny zástupca televízie Daniel Lipšic v reakcii na tvrdenie obžalovaného P. Ruska, že by boli hlúpi, keby predložili súdu v civilnom konaní falošné zmenky vzhľadom na to, že by ich NAKA mohla preskúmať, keď sa to ešte vedecky dalo.