Zmluva k ruskej očkovacej latke Sputnik V, ktorá na domácej politickej scéne vytvorila niekoľko káuz, bola zverejnená. Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou po jej preštudovaní vyhlásili, že nie je dôvod zmluvu utajovať, preto podľa slovenských zákonov musí byť zverejnená.

Zo zmluvy, pod ktorú sa podpísal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vyplýva, že porušenie utajenia zmluvy sa trestá, úrady kontrolujúce vakcínu nie sú špecifikované a ruská strana má právo od zmluvy odstúpiť, ak Slovensko mešká s platbami, píše portál domov.sme.sk.

Slovensko sa v zmluve zaväzuje odobrať všetky dohodnuté množstvá vakcín a ak to aj neurobí, musí aj tak zaplatiť 100 percent dohodnutej sumy. Rusi sa zaviazali doviezť dva milióny kusov vakcíny, na očkovanie je potrebné dostať dve dávky. Jedna dvojica kusov vakcíny stojí 19,90 dolárov.

Zuzana Baťová
Neprehliadnite

Zverejnenie zmluvy na nákup Sputnika V vyvracia obvinenia voči nám, tvrdí ŠÚKL

Vakcíny mali na Slovensko prichádzať postupne, prvých 200-tisíc kusov do konca februára, 400-tisíc do konca marca, 400-tisíc do konca apríla, 600-tisíc do konca mája a 400-tisíc do konca júna.

Slovensko ďalej musí Rusko informovať o tom, aké negatívne účinky sa po podaní vakcín dostavili a ruská strana podľa zmluvy neručí za škody, ktoré očkovacia látka spôsobí ani za jej účinnosť, dodáva portál.

Portál informoval, že zmluva bola exministrom Krajčím podpísaná aj napriek doložke o jej utajení v celom rozsahu, ak sa obe strany nedohodnú inak, čo odporuje slovenským zákonom.

Jedno porušenie utajenia zmluvy sa pritom trestá pokutou jeden milión dolárov. Ak by týmto porušením utajenia vznikla škoda na ruskej strane, majú právo si ju nárokovať v plnom rozsahu. Odtajnenie zmluva povoľuje v prípade, že by ju požadovali slovenské orgány a súdy podľa príslušných zákonov.

Na snímke poslanec NRSR Peter Pellegrini (nezaradený) počas 27. schôdze parlamentu, na ktorej sa rokuje o programovom vyhlásení vlády SR v Bratislave 30. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zmluva k Sputniku je nevýhodná, neviem, ako to niekto mohol podpísať, tvrdí Pellegrini

Expremiér Igor Matovič (OĽaNO) tvrdil, že Rusi sa vyhrážali odstúpením od zmluvy, pretože sa cítili poškodení hodnotením od slovenského Ústavu na kontrolu liečiv, kedy vedci upozornili, že látka, ktorú Rusko dodáva do krajín nie je rovnaká a a nie je preukázané, že rôzne šarže vakcíny majú rovnaké účinky. Zmluva o Sputniku V ale detaily o tom, aký úrad by mal vakcínu kontrolovať, nehovorí.

V zmluve sa nachádza článok zmluvy, podľa ktorého môžu Rusi dohodu zrušiť pre meškajúce platby. Ruská strana má podľa neho právo odstúpiť od zmluvy ak slovenská strana nezaplatí za dodávku do 15 dní. Takisto podľa zmluvy majú právo odstúpiť, ak by Slovensko porušilo klauzulu o mlčanlivosti. Naopak Slovensko môže odstúpiť, ak by predávajúca strana nevedela poskytnúť aspoň polovicu dohodnutých dodávok.

Zverejnenú zmluvu v piatok kritizoval šéf mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini, ktorý ju považuje za nevýhodnú a nerozumie, ako ju niekto mohol podpísať. Podotkol, že Igor Matovič (OĽANO) pri rokovaniach o nákupe očkovacej látky z Ruskej strany nielen potupil slovenskú diplomaciu a chránil záujmy cudzej krajiny, ale aj opovrhol našimi štátnymi orgánmi a hanil ich. Do radov kritikov sa pridala aj ďalšia mimoparlamentná strana Spolu. V stanovisku uviedla, že po zverejnení zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V môžu Slovensku vzniknúť škody. Voči bývalému ministrovi zdravotníctva M. Krajčímu a ministrovi financií I. Matovičovi by preto mala byť vyvodená hmotná zodpovednosť.

Zuzana Baťová
Neprehliadnite

Zverejnenie zmluvy na nákup Sputnika V vyvracia obvinenia voči nám, tvrdí ŠÚKL

Na zverejnenie zmluvy reagoval aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý bol terčom častých výpadov zo strany expremiéra I. Matoviča. Podľa hovorkyne Magdalény Jurkemikovej zverejnenie zmluvy k nákupu vakcíny Sputnik V jednoznačne vyvracia obvinenia voči predstaviteľom ŠÚKL z posledných týždňov. Štátny ústav podľa TASR oceňuje, že v časti zmluvy sa uvádzajú požiadavky na dodanie dokumentácie. Opakovane skonštatoval, že k dodaniu dokumentácie v takomto formáte ani rozsahu nedošlo.