O zmiznutí časti zlatých predmetov prvýkrát informovala Matica minulý rok, po čom nasledovalo niekoľko trestných oznámení. Podľa RTVS však polícia vyšetrovanie zastavila už v novembri 2017.

„Vyšetrovaný skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci. Vec je právoplatná,“ citovala televízia hovorkyňu krajskej polície v Žiline Janu Baloghovú.

Z milióna eur v peniazoch, zlate a cennostiach, ktorý Matica vyzbierala v rokoch 1993-1996 veľa nezostalo. O viac ako 800-tisíc z finančnej zbierky mala Matica prísť, keď investovala do Podielového družstva Slovenské investície. Družstvo neskôr skrachovalo.

Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč potom vlani konštatoval: „Niekoľko desiatok zlatých predmetov, v podstate prsteňov, chýba.“ Následne sa z ich zmiznutia vzájomne obviňovali s Nadáciou Matice slovenskej, ktorá národný poklad spravuje.

Zmiznutie pokladu Matice slovenskej už nevyšetrujú, vraj to nie je trestný čin

Matica Slovenská Zdroj: SITA

„Budeme iniciovať stretnutie s predstaviteľmi [Matice], s pánom predsedom Matice slovenskej,“ vyjadril pre RTVS svoju frustráciu správca nadácie Jozef Steiner.

Vedenie Matice teraz uvažuje nad hĺbkovou inventúrou, dodáva však, že by ju vyšla draho. Bezpečnostná skriňa, v ktorej je zlato z pokladu, má byť zapečatené. Otvoriť ju je možné len v prítomnosti notárky.