O možnom sprísnení poberania niektorých príspevkov sa rozhodne až po marcových predčasných voľbách. Minister práce Jozef Mihál totiž napokon nepredloží novelu zákona o službách zamestnanosti na rokovanie vlády. „Necháme zákon pripravený na stole a bude na budúcej vláde, ako s týmto zákonom ďalej naloží,” vyhlásil na tlačovej besede minister. Novelou sa ešte bude zaoberať pondelková tripartita, do vlády ani do parlamentu však už nepôjde.

J. Mihál tento krok zdôvodnil tým, že diskusia k novele ukázala veľa problémov a bolo by nutné ju „šiť horúcou ihlou”. Zároveň priznal, že po rozporových konaniach a rozhovoroch s členmi vlády sa síce zdalo, že by sa na zmenách vedeli dohodnúť, potrebovali by však viac času. Otázny bol údajne aj súhlas prezidenta, keďže novela sa mala prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. 

Minister zároveň skonštatoval, že mnohé príspevky nie sú v súčasnosti nastavené dobre a finančné prostriedky pri nich nie sú využívané efektívne. Verí, že ak sa budúce vedenie ministerstva práce pozrie na vec po odbornej stránke, bude sa nad mnohými príspevkami musieť zamyslieť. 

Rezort práce pripravil v novele zákona o službách zamestnanosti zmeny, ktoré sa týkajú príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevku na absolventskú prax či príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Celkovo tieto zmeny mali štátu v tomto roku usporiť približne 43,6 milióna eur. 

Proti zmene sa v rámci pripomienkového konania postavili viaceré subjekty, medzi nimi aj Úrad vlády SR. Ten od ministerstva práce žiadal, aby zastavilo celý legislatívny proces a začalo serióznu diskusiu o smerovaní služieb zamestnanosti po marcových predčasných voľbách. Zmeny kritizovala aj strana Smer-SD. Jej predseda Robert Fico ich označil za „antisociálnu brutalitu”. Novela zákona o službách zamestnanosti je podľa neho najhorší antisociálny zákon, ktorý chce za každú cenu šetriť na najchudobnejších a najslabších.

Ilustračné foto na titulke - Diana Černáková