Rusku neprejde to, že sa snaží prekresliť hranice Ukrajiny tým, že si na mieste vytvára skutočnosti a čaká na Kyjev a jeho spojencov, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz, pričom trval na tom, že Západ nepodporí „diktát“ či nadiktovaný mier, ktorý Ukrajine Rusko nanúti, píše Euractiv.

Zelenskyj sa nechce vzdať území

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa minulý týždeň vyjadril, že Kyjev s Ruskom nevymení územia za mier, pričom talianskej televízii RAI prezradil, že ho francúzsky prezident Emmanuel Macron poprosil, aby to zvážil.

Počas rozhovoru Zelenskyj vylúčil myšlienky, že by Ukrajina mala urobiť ústupky pre dobro zaistenia mierovej dohody, ktorá by umožnila Putinovi zachovať si tvár.

Putinovi odkázal, aby vypadol z územia, ktoré okupuje už od 24. februára.

Zelenskyj sa takisto vyjadril, že navrhol, aby Krym zatiaľ nebol zahrnutý do diskusií, ak by to komplikovalo snahy o ukončenie vojny alebo rozhovory medzi ním a Putinom. Dodal však, že Ukrajina nikdy neuzná Krym ako súčasť Ruskej federácie.

Francúzska vláda odmietla tvrdenia, že by navrhla akékoľvek územné ústupky.

Scholz diktát neprijme

Scholz sa v pondelok vyjadril, že takéto ľstivé zmeny hraníc nebude Západ akceptovať, ak proti nim Ukrajina bude namietať.

„Pre Rusko z toho existuje iba jedna cesta von a tou je dosiahnutie dohody s Ukrajinou,“ povedal televízii RTV, pričom dodal, že tým nemá na mysli nadiktovaný mier, ktorý by prebiehal tak, že Rusko si zoberie kúsok územia a potom iba povie Ukrajine, kde sa má podpísať.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom po ich stretnutí v Kyjeve 14. februára 2022. Zelenskyj v pondelok uviedol, že Ukrajina sa nechystá vzdať svojho cieľa týkajúceho sa vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, Reuters a RIA Novosti. Ukrajinský prezident tiež médiá informoval o tom, že so Scholzom hovorili aj o plynovode Severný prúd 2 (Nord
Neprehliadnite

Zelenskyj telefonoval so Scholzom: chce zvýšiť tlak na Moskvu, ocenil pomoc Nemecka