Talianska letecká spoločnosť Alitalia po svojej reorganizácii a premenovaní začne opäť lietať. Odhaduje sa, že do prevádzky nasadí zhruba 45 lietadiel a bude mať približne 4 500 zamestnancov. Od štátu dostane podporu vo výške niečo cez 1 miliardu eur, čo je menej ako polovica sumy, ktorú chcela. Informovali o tom v utorok noviny La Repubblica.

Nový taliansky premiér Mario Draghi sa v pondelok (1. 3.) stretol s ministrami dopravy, hospodárstva, priemyslu a práce v snahe nájsť rýchle riešenie, ale nie za každú cenu, uvádza sa v článku. Úrad vlády to odmietol komentovať.

Embrer talianskej spoločnosti Alitalia Express
Neprehliadnite

Talianska vláda poskytne domácim aerolíniám pomoc vo výške 300 miliónov eur

Predchádzajúca vláda premiéra Giuseppa Conteho vyčlenil 3 miliardy eur pre novú leteckú spoločnosť s názvom ITA, ktorá nahradí spoločnosť Alitalia. Tá je od vyhlásenia bankrotu v roku 2017 v nútenej správe.

Podľa La Repubblica získa ITA všetky lietadlá, zamestnancov aj linky Alitalie. S prevádzkou plánuje začať koncom apríla, aby využila nadchádzajúcu letnú sezónu.

Noviny Il Sole 24 Ore zase tvrdia, že talianska letecká spoločnosť začne po reorganizácii poskytovať služby od 1. júna.

KK53 Rím - Budúci taliansky premiér Mario Draghi hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom 12. februára 2021 v Ríme. Bývalý šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi v piatok oficiálne prijal post predsedu novej talianskej vlády. Draghi to oznámil po stretnutí s prezidentom Sergiom Mattarellom. Médiám zároveň prečítal mená ministrov svojej novej vlády. Prísahu zloží v sobotu napoludnie. FOTO TASR/AP
Incoming Italian Prime Minister Mario Draghi
Neprehliadnite

Draghiho vláda stojí pred kľúčovými rozhodnutiami o opatreniach

A podľa denníka Il Giornale, nová letecká spoločnosť by mohla začať so 43 až 45 lietadlami a 2 500 - 3-tisíc zamestnancami svojej predchodkyne a mohla by získať štátnu pomoc v rozmedzí 1 - 2 miliárd eur.

Na obnovenie činnosti talianskeho národného dopravcu je však potrebný súhlas Európskej komisie, ktorá požiadala o otvorené výberové konanie na aktíva spoločnosti Alitalia. A tlačí na to, aby nová letecká spoločnosť opustila starú značku a vzdala sa aj niektorých vzletových a pristávacích intervalov.

Talianska vláda, ktorá minulý týždeň uviedla, že chce pokračovať v znárodnení dopravcu, sa má v piatok (5. 3.) stretnúť s predstaviteľmi z Bruselu, dodali noviny.