Cena zlata vystúpila na svoje tohtoročné maximum 1 833 dolárov za trojskú uncu. Za posledný mesiac vzrástla o päť percent, medziročne o viac ako 100 dolárov, povedal ČTK na základe dát agentúry Bloomberg predseda predstavenstva českého lídra trhu s investičnými kovmi Golden Gate CZ Libor Brůna. Medzi hlavné dôvody rastu podľa neho patrí klesajúca hodnota peňazí, rastúci dolár a stimulácia ekonomík zo strany centrálnych bánk.

„Zo začiatku roka zlato zaznamenalo krátkodobý pokles papierového trhu, fyzický trh ale stále láme rekordy. Tržby predajcov v Česku aj v Európe dlhodobo a kontinuálne rastú. Do konca leta možno očakávať navýšenie hodnoty žltého kovu až k 1 900 dolárom za uncu,“ uviedol Brůna.

Centrálne banky sa snažia naštartovať ekonomiku záplavou nových peňazí, vlády pridávajú rozsiahlu fiškálnu stimuláciu. V dôsledku toho začína zrýchľovať inflácia a rastú inflačné očakávania, čo je tradičné prostredia, z ktorého podľa Brůnu drahé kovy dlhodobo profitujú.

Zlaté tehličky.,
Neprehliadnite

Pandémia zvýšila záujem Nemcov o zlato na rekordnú úroveň

Obavy z inflácie a nižších sadzieb budú hlavným motorom pre rast ceny zlata, doplnil obchodný riaditeľ spoločnosti Zlaťáky Jan Rožek. V prvom štvrťroku podľa neho zlato reagovalo predovšetkým na pohyby úrokových sadzieb. Cenu zlata v apríli ovplyvnila hlavne vyššia inflácia a tiež väčšie deficity amerického federálneho rozpočtu.

Ďalší rast prípadov koronavírusu v rôznych častiach sveta, ako napríklad v Indii, vyvoláva podľa Rožeka obavy investorov, a preto rastie dopyt po zlate. „Optimizmus investorov po rýchlom oživení v apríli utíchol, ak bude aj naďalej v máji klesať, predpokladáme zvýšenie dopytu po zlate ako bezpečnom prístave a počítame teda aj s rastom jeho ceny,“ podotkol.

Medzi ľuďmi je veľký objem hotovosti a jeho rozumná časť končí vo fyzických kovoch, pretože investori zlato stále vnímajú ako bezpečný prístav. Ďalším dôvodom rastúcej ceny zlata i jeho fyzických predajov je očakávaný rastúci trh,“ upozornil Brůna