Cena zlata sa v piatok vyšplhala na najvyššiu úroveň za takmer rok, blíži sa k hranici 2-tisíc dolárov (1 872,28 eura) za trójsku uncu (31,1 gramu). Zlato sa považuje za bezpečné útočisko v období neistoty, jeho cenu teraz tlačia nahor problémy v bankovom sektore.

Okolo 19:30 SEČ vykazovala cena zlata podľa agentúry Bloomberg nárast viac ako tri percentá a nachádzala sa v tesnej blízkosti 1 979 dolárov (1 852,62) za trójsku uncu.

„Cena zlata rastie pre obavy, že by počas víkendu mohli prísť ďalšie zlé správy z bankového sektora, a pre nádejam, že americká centrálna banka (Fed) na budúci týždeň pozastaví zvyšovanie úrokov,“ uviedol podľa agentúry Reuters nezávislý obchodník s kovmi Tai Wong sídliaci v New Yorku.

Zvyšovanie úrokových sadzieb je pre cenu zlata zvyčajne nepriaznivé, pretože prehlbuje nevýhodu žltého kovu proti investíciám prinášajúcim úroky, ako sú napríklad dlhopisy.

Na finančných trhoch v poslednom čase panuje napätie v dôsledku kolapsu amerických finančných ústavov Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, a taktiež obavám o veľkú švajčiarsku banku Credit Suisse. „Je pravdepodobné, že zlato v tomto chaose zažiari, pretože investori budú opatrnejší,“ uviedol analytik Lukman Otunuga zo spoločnosti FXTM.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Kúpiť či nekúpiť zlato? Krach bánk obracia oči na drahý kov, k novej rely však potrebuje palivo