Odvolaní šéfovia a ďalší manažéri v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), Železničnej spoločnosti Cargo a Slovenskej pošte môžu v rámci "zlatých alebo platinových padákov" dostať spolu 1,46 miliónov eur. Informoval o tom v utorok na tlačovej besede minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) s tým, že ministerstvo preveruje postupne aj ďalšie zmluvy. Zatiaľ však nevedel, koľko peňazí z uvedenej sumy už bolo vyplatených a koľko ešte nie.

Počiatek vyzval exministra dopravy Jána Figeľa (KDH), aby zabezpečil, nech jeho politickí nominanti v štátnych spoločnostiach peniaze z odstupného vrátia do štátneho rozpočtu alebo rozpočtu rezortu, kde je potrebné každé euro. "Taktiež ho vyzývam, aby sa nehrali na to, že tieto peniaze budú smerovať na charitu, pretože mi to príde úplne alibistické. Peniaze by mali vrátiť tam, kam patria," dodal Počiatek.

Podľa šéfa rezortu dopravy sú zmluvy bývalých manažérov uzavreté tak, že v prípade žaloby by si väčšina Figeľových nominantov "zlaté padáky" vysúdila na súde. "Znamenalo by to iba väčšiu záťaž pre štátny rozpočet, takže by štát s veľkou pravdepodobnosťou tieto súdy všetky prehral," predpokladá Počiatek.

Odstupné pre odvolaných manažérov v ZSSK predstavuje spolu 856-tisíc eur, v Cargu 420-tisíc eur a v Slovenskej pošte 178-tisíc eur. Bývalý šéf ZSSK Pavel Kravec môže dostať spolu odstupné vo výške 205-tisíc eur, vrátane 35-tisíc eur za dosiahnuté hospodárske výsledky spoločnosti. Bývalý podpredseda predstavenstva tej istej spoločnosti Jaroslav Paulický má odstupné vyše 167-tisíc eur a člen predstavenstva Pavol Tarcala viac ako 114-tisíc eur. Odstupné pre odvolaných dvanásť riaditeľov úsekov ZSSK má spolu hodnotu takmer 370-tisíc eur. Bývalý generálny riaditeľ Carga Pavol Ďuriník má odstupné 96,5-tisíc eur eur a odvolaný člen predstavenstva Martin Štochmaľ, ak odíde zo spoločnosti, môže dostať 80-tisíc eur. Pre iných piatich odvolaných riaditeľov Carga pripadá odstupné vyše 244-tisíc eur. Odstupné pre odvolanú generálnu riaditeľku Slovenskej pošty Marcelu Hrdú dosahuje 178-tisíc eur.

Minister dopravy tvrdí, že keby tieto nominácie boli kvalitné a profesionálne, nebolo by vôbec potrebné ich meniť. "Keby sa naozaj ukazovalo, že výsledky ich práce sú takto ohodnotiteľné, tak by to menilo situáciu. My sme riešili výmenami aj havarijný stav, ktorý nám bol avizovaný či už anonymne alebo z objektívnych dôvodov, a bolo treba okamžite konať," uviedol Počiatek. Situácia v Slovenskej pošte si podľa neho vyžadovala okamžité výmeny. "To, čo sa dozvedáme, je len dôkazom toho, že manažment myslel skôr na seba ako na pracovné výsledky," dodal.

Vláda podľa ministra navrhne vyriešenie situácie s vysokým odstupným v spoločnostiach s účasťou štátu. "Je na mieste a myslím, že premiér to už avizoval, na úrovni vlády sa tento stav dá do poriadku, ale definitívne," povedal Počiatek. Minister garantuje, že situáciu s odstupným riešia a takýto stav ako teraz podľa neho určite nebude prípustný. "Viem, že všetci noví nominanti takéto zmluvy nemajú," tvrdí. Podmienky odstupného treba podľa neho zjednotiť, pričom by nemalo byť také vysoké najmä v prípade, keď vykonávanie funkcie trvá krátke obdobie. Myslí si však, že manažéri štátnych spoločností by mali byť nadpriemerne odmeňovaní, aby boli motivovaní k dosahovaniu dobrých výsledkov.

Ilustračné foto na titulke - SITA