Ide o prvý čínsky export tohto druhu, keďže Peking doteraz rozsiahlejší vývoz jazdených vozidiel z dôvodu ochrany reputácie čínskych výrobcov obmedzoval.

„Príde aj ďalší takýto export a jeho vplyv presiahne domáci trh jazdených áut,“ myslí si komentátor agentúry Bloomberg Adam Minter. Keďže v súčasnosti sa pozornosť sveta upiera na elektrické a autonómne vozidlá, je ľahké prehliadnuť rozsah a vplyv trhu jazdených, pripomína.

Čínske ministerstvo obchodu nedávno povolilo vývoz jazdených automobilov z desiatich čínskych miest a provincií vrátane Pekingu, Šanghaja či Guangdongu. Chce tým stimulovať vitalitu domáceho automobilového trhu, podporiť zdravý rozvoj čínskeho automobilového priemyslu a stabilitu zahraničného obchodu, vysvetľuje správa agentúry Reuters.

Čínski ministerskí úradníci vidia v tomto exporte obrovský potenciál. Začali hľadať firmy, ktoré sú na vývoz vhodné aj z kvalitatívneho hľadiska.

Počiatočným cieľom by mohli byť najmä krajiny Blízkeho východu a Afriky, kde sú nové autá pre miestnych príliš drahé, dodáva portál ChinaDaily. Niektoré kusy môžu skončiť aj v európskych krajinách. Šanca, že sa dostanú do Spojených štátov, je nízka.

Biznis bohatých krajín

V rozvinutých krajinách sa predáva dvojnásobne viac starších áut než nových. Napríklad v USA sa vlani predalo 17,3 milióna nových vozidiel a až 40,2 milióna použitých. Medzera sa v tomto roku ešte zväčší, najmä pre rozdiel v cenách.

Každá z bohatých krajín vyviezla za posledné desaťročia aspoň časť jazdených áut do rozvojových štátov, napríklad do Nigérie či Mexika. Vo väčšine krajín predstavuje vývoz jazdených vozidiel približne desať percent z celkového predaja.

Spojené štáty vlani vyviezli 800-tisíc jazdených vozidiel. Tento počet je od roku 2013 relatívne stabilný a predstavuje takmer tretinu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel z celkového ročného vývozu USA.

Japonsko exportuje ročne takmer milión áut z druhej ruky. Veľké počty odchádzajú každý rok aj

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa