Bezpečnostný analytik Jiří Vojáček pre portál Nova uviedol, že ruská armáda postupne začala viesť opotrebovávaciu vojnu.

Český web objasňuje, že v takom prípade ide o stratégiu, ktorá má za cieľ postupne vyčerpať ľudské a materiálne zdroje nepriateľa.

Efektívne vedenie boja či porážka?

Vojáček tiež pripomína, že keď sa pôvodná operácia nepodarila, Putin povolal starších generálov zo sovietskej éry, ktorí postupujú podľa starších vojenských príručiek. „To je nasadenie delostrelectva a opotrebovávacia vojna. Zjednodušene – je to priznanie porážky zo strany Rusov, na druhú stranu je to z ich pohľadu efektívne vedenie boja,“ objasňuje pre český portál.

Vojáček ďalej uvádza, že podľa výpočtov odborníkov je ruská armáda na hranici svojich možností. „V súčasnej dobe už toho viac dobyť nezvládne, musela by skutočne mobilizovať. Je vidieť, že nie je schopná vykonávať rozsiahle ofenzívy," vyjadril sa analytik.

Aj napriek tomu, že odborníci považujú všeobecnú mobilizáciu za akúsi krajnú možnosť, podotýkajú, že by mohla viesť k vzbure občanov proti autokratickému režimu Vladimira Putina.

Ukrajina má šancu zvíťaziť

Vojenský analytik Lukáš Visingr zaas dodáva, že to, čo Rusi vyťahujú zo záložných skladov, očividne nie je v bojaschopnom stave.

„Aby Ukrajina zvíťazila, musí vydržať dve veci. A tými sú ukrajinská morálka a západná podpora. Keď tieto dva faktory vydržia ešte pár mesiacov, tak Ukrajina má veľmi slušnú šancu zvíťaziť. Nechcem však hovoriť istotu, pretože vo vojne nie je nikdy nič isté," skonštatoval Visingr.

Ďalšie dôležité správy

PK 33 archív Brusel - Na archívnej snímke z 25. marca 2022 poľský premiér Mateusz Morawiecki odpovedá na otázky novinárov pri príchode na summit Európskej únie v Bruseli. Morawiecki v pondelok 4. marca vyzval na medzinárodné vyšetrovanie
Neprehliadnite

Morawiecki obvinil Rusko z úniku mailov z vládnych kruhov