Panika spojená s príchodom omikronu zmizla. Jedným z dôvodov je diametrálne odlišná forma epidémie omikronu v porovnaní s deltou.

Je to Južná Afrika, kde nová epidémia skončila rovnako rýchlo, ako prišla. Posledné údaje naznačujú, že táto trajektória sa týka aj Londýna. Zvyšok sveta bude pravdepodobne nasledovať.

Lekcia z Južnej Afriky

Máj 2021 priniesol do Juhoafrickej republiky epidémiu delty. Jej vlna bola dlhá a silná. Vrchol dosiahla o dva mesiace neskôr – začiatkom júla – a ďalšie dva mesiace odznievala. Celkovo trvala takmer päť mesiacov.

Do nemocníc bolo prijatých vyše stotisíc ľudí, väčšinou so závažnou formou ochorenia.

Počas celej pandémie na covid oficiálne zahynulo 90-tisíc ľudí, no nadmerná mortalita len v minulom roku presiahla 200-tisíc. Oficiálne údaje o smrti 4-tisíc ľudí týždenne počas vrcholu delty preto môžu byť vysoko podhodnotené.

Omikron bol radikálne odlišný. Objavil sa koncom novembra a už pred koncom roka dosiahol vrchol. Jeho epidémia je v porovnaní s deltou takmer trojnásobne kratšia. Napriek tomu, že dve dávky vakcíny nemajú až tri štvrtiny populácie.

Vlna omikronu bola síce prudšia a počet nakazených sa zvýšil zhruba o štvrtinu, no jeho rastová vlna opäť trvala iba jeden mesiac – polovičný čas ako v prípade delty. A následne prudko poklesla. Na Vianoce preto mohla krajina ohlásiť koniec karantény a dohľadávania kontaktov.

Hospitalizácie počas omikronu neboli ale zanedbateľné. Celkovo dosiahli úroveň približne dvoch tretín z vlny delty. Avšak opäť boli omnoho miernejšie. Plánované operácie sa nemuseli obmedziť a väčšina hospitalizácii bola taká mierna, že ich doba sa skrátila z týždňa na tri dni.

Najväčší rozdiel bol však v počte úmrtí. Kým počas maxím z vlny delty počet týždenných úmrtí dosiahol takmer 4-tisíc, počas omikronu presiahol iba 600.

Už pri príchode omikronu mali podľa odhadov protilátky voči covidu v krvi až tri štvrtiny populácie. Vlna delty tak napriek nízkej zaočkovanosti spôsobila, že populácia sa stala voči novej mutácii odolná.

Lekcia z Londýna

Britskí epidemiológovia v piatok vyjadrili známky optimizmu. Vlna omikronu môže byť na ústupe, tvrdia. Dôvodom sú posledné čísla, ktoré naznačujú, že za uplynulý týždeň počet prípadov klesol o pätinu oproti vrcholu dosiahnutému pred Vianocami.

Epidémia, ktorá sa šíri tak rýchlo a dosahuje také vysoké čísla, nie je dlhodobo udržateľná. Povedal v piatok pre BBC profesor epidemiológie z Oxfordu, Neil Ferguson. Dodal však, že je príliš skoro čísla hodnotiť.

Epidemiológovia zdôrazňujú, že rýchly prepad v Londýne je omnoho rýchlejší ako pri delte.

Čo je najdôležitejšie, nárast hospitalizácii v hlavnom meste sa výrazne spomalil a pre nemocnice to ani pri výpadku personálu nemusí predstavovať zásadný problém. Na umelej ventilácii je momentálne iba jedno percento pacientov oproti 10 percentám spred roka.

Otázkou ale ostáva, do akej miery dokáže stav zhoršiť otvorenie škôl od nového roka.

V každom prípade je situácia omnoho pozitívnejšia ako v prípade predchádzajúcej vlny, no nebolo by správne ju bagatelizovať, dodávajú epidemiológovia.  

Imunita získaná očkovaním a prekonaním choroby na čoraz rastúcom podiele populácie naznačuje, že to najhoršie má už ľudstvo v boji s covidom za sebou. Omnoho väčším problémom sa môže stať twindémia flurony

A health worker wearing a personal protective equipment (PPE
Neprehliadnite

Z epidémie twindémia. Experti varujú pred superinfekciou flurony