V boji proti šíreniu koronavírusovej nákazy mestá a obce na Slovensku obmedzujú pohyb občanov, ich združovanie sa a dbajú na hygienu. Niektoré mestá používajú už aj mobilné dáta, aby zistili, ktorí ľudia boli v nedávnej dobe v zahraničí a sú potencionálni prenášači vírusu. V uliciach sú viacerí policajti, ktorí kontrolujú nariadenia o zatvorení krčiem či reštaurácii.

Zatváranie a kontrola

Hlohovec už minulý týždeň zatvoril základné a materské školy. Dnes už sú v tomto meste zatvorené detské ihriská, tenisové kurty a dokonca aj zberný dvor. Bez rúška tam ľudia nemôžu cestovať MHD ani vstupovať do polikliniky. Tamojší mestský úrad funguje len v obmedzenom režime. Väčšina ľudí je doma, buď z dôvodu prekážok v práci alebo majú home office.

„Snažíme sa zabezpečiť certifikované ochranné rúška pre zamestnancov mesta, nie je to vzhľadom na situáciu na trhu jednoduché, pre ľudí prvého kontaktu si zatiaľ pomáhame svojpomocne,“ dodáva Miroslav Kollár (Za ľudí), primátor Hlohovca. Mesto tiež prísne kontroluje dodržiavanie zatvorenia obchodných a gastronomických prevádzok.

Nitra tiež pristúpila pre koronavírus k zatvoreniu detských ihrísk. Chce tak predchádzať združovaniu ľudí, a dodržiavať hygienu. „Nikto z nás nemôže vedieť, kto sa pred nami dotýkal preliezačiek, hojdačiek. Každý z nás môže byť infikovaný. Podľa dostupných informácií môže vírus prežívať na kove, plastoch a ďalších materiáloch niekoľko hodín,“ informovalo mesto na svojom webe.

V Sabinove, na východnom Slovensku, na klientskom centre zaviedli pravidlo pre obmedzený počet občanov, púšťajú do centra ľudí iba po jednom a len s rúškom.

Bratislava bola medzi prvými mestami s viacerými prípadmi nakazených ľudí. Ich počet môže výrazne narastať.

„Podľa

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa