Kráľ prokremeľskej propagandy s úzkymi väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina povedal, že Rusko by malo proti Západu
použiť jadrové zbrane, aby tak ochránilo ruskojazyčných obyvateľov pobaltských štátov. Vladimir Solovjov tak reagoval na obmedzenia pre ruských občanov a rusky hovoriacich ľudí navrhované Litvou, Lotyšskom a Estónskom v reakcii na agresiu Moskvy voči Ukrajine.

Estónska vláda sťažila ruským občanom vstup do krajiny. Lotyšsko vyhlásilo Rusko za „štátneho sponzora terorizmu“, zastavilo vydávanie vstupných víz ruským občanom a snaží sa obmedziť používanie ruského jazyka na pracoviskách. Litva, ktorá sa v júni dostala do sporu s Moskvou o prepravu tovaru cez svoje územie do ruskej exklávy Kaliningrad, medzičasom podporila celoeurópsky tlak na vyhlásenie zákazu cestovania pre ruských občanov.

Pobaltskí nacisti

Solovjov však dôrazne varoval pred odvetou Moskvy za opatrenia navrhované v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré hraničia s Ruskom a sú členmi EÚ a NATO. Pobaltské štáty označil za „nacistické“ a povedal, že „nám, ruskému ľudu, chcete zakázať hovoriť naším vlastným jazykom, hoci 40 percent Lotyšov hovorí po rusky“. „Dobre, vyšleme našich vojakov na obranu rusky hovoriacich obyvateľov," povedal v utorok vo svojej relácii na štátnej televízii Rossija 1.

„Ak NATO zakročí, náš prístup bude iný, nie sú to naši ľudia, nebudeme s nimi mať zľutovanie," povedal s odkazom na to, ako by Moskva reagovala taktickými a strategickými zbraňami. „Ozaj nás chcú takto dráždiť? Naozaj chcem vedieť, že ak NATO niečo takéto zvažuje, či je pripravené aj na jadrovú vojnu?" Solovjov ďalej navrhol, aby ruským silám na Ukrajine prišlo pomôcť 100-tisíc severokórejských vojakov.

Nadávajú na Západ

Klip zdieľala novinárka a pozorovateľka Ruska Julia Davisová, ktorá na Twitteri napísala: „Hlavný ruský propagandista Vladimir Solovjov, dvakrát vyznamenaný Putinom za svoju „službu vlasti“, sa Európe a USA vyhráža jadrovou vojnou, ak budú pred Ruskom brániť Pobaltie."

Solovjov je jedným zo zástupcov ruských štátnych médií, ktorí Putinovu invázii na Ukrajinu označujú za konfrontáciu medzi Moskvou a NATO, nadávajú na Západ a vyhrážajú sa jadrovými útokmi na západné hlavné mestá.

Blízky spolupracovník ruského prezidenta Sergej Kirijenko 10. augusta povedal, že NATO „vedie na území Ukrajiny a rukami Ukrajincov vojnu proti Rusku“. Aliancia okrem toho usporadúva vojenské cvičenia v Poľsku, v Stredozemnom a Jadranskom mori, len aby demonštrovala svoju „bojovú pripravenosť“ v Európe. Newsweek kontaktoval NATO so žiadosťou o vyjadrenie.

Ďalšie dôležité správy

PK 13 Madrid - Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na summit NATO v Madride 30. júna 2022. Maďarsko urýchli program rozvoja svojej obrany, povedal premiér Viktor Orbán v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth rádió. FOTO TASR/AP

Hungary President Viktor Orban arrives at the NATO Heads of State summit in Madrid, Thursday, June 30, 2022. North Atlantic Treaty Organization heads of state are meeting for the final day of a NATO summit in Madrid on Thursday. (Bertrand
Neprehliadnite

Orbánove slová sa páčia ruskej propagande. Citovala ich ruská štátna televízia