Spoločnosť v nedeľu oznámila, že jej čistý zisk sa v porovnaní s druhým štvrťrokom minulého roka zvýšil až o rekordných 90 percent a dosiahol závratnú hodnotu 48,4 miliardy dolárov. Tým spoločnosť prekonala rekordy už druhý štvrťrok po sebe od svojej prvej verejnej ponuky na burze v Rijáde v decembri 2019.

V rovnakom období minulého roka spoločnosť zarobila 25,5 miliardy dolárov. Spoločnosť zaznamenáva neustály nárast od poklesu zisku v roku 2020, keď pandémia zastavila svet a dopyt sa spomalil. Spoločnosť pripisuje najnovšie nárasty vyšším cenám ropy a predaným objemom, ako aj vysokým rafinérskym maržiam.

Saudi Aramco je posledným z radu ropných gigantov, ktorí tento rok zverejnili rekordné zisky. Ruská invázia na Ukrajinu viedla krajiny k hľadaniu alternatív k ruskému plynu, vrátane obrátenia sa na iné krajiny bohaté na ropu - napríklad Saudskú Arábiu. Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti, Amin H. Nasser, to potvrdil vo svojom vyhlásení. „Očakávame, že dopyt po rope bude rásť aj po zvyšok desaťročia, a to napriek krátkodobým globálnym prognózam ekonomických tlakov smerom nadol," dodal.

Infographic: Saudi Aramco's Profits Soar Amid High Oil Prices & Demand | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy