Čínsky výrobca počítačov Lenovo Group v minulom fiškálnom roku vykázal rekordné výsledky. Čistý zisk sa zvýšil o 77 percent na 1,18 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil vysoký dopyt po počítačoch v čase pandémie Covid-19, kedy veľa ľudí pracovalo a učilo sa z domova. Uviedla to vo vyhlásení spoločnosť, ktorá je najväčším výrobcom osobných počítačov na svete. Tržby za rok do konca marca stúpli o 20 percent na 60,7 miliardy dolárov. Zisk pred zdanením sa zvýšil o 74 percent na 1,77 miliardy dolárov.

muž - počítač - notebook
Neprehliadnite

Predaj počítačov v prvom štvrťroku vzrástol najviac za 20 rokov

V samotnom fiškálnom štvrtom štvrťroku vzrástol čistý zisk o 512 percent na 260 miliónov dolárov. Prekonal tak odhady analytikov opýtaných spoločnosťou Refinitiv, ktorí čakali zisk 204,7 milióna dolárov. Tržby sa zvýšili o 48 percent na 15,63 miliardy dolárov, analytici predpokladali tržby 14,33 miliardy dolárov. Zisk pred zdanením stúpol o 392 percent na 380 miliónov dolárov.

Podľa výskumnej spoločnosti Gartner celosvetové dodávky osobných počítačov na trhy sa za január až marec zvýšili takmer o tretinu, čo bol najvyšší rast za dve desaťročia, kedy Gartner tento údaj sleduje. Lenovo v štvrťroku posilnilo svoju pozíciu na trhu s osobnými počítačmi, celkovo malo na trhu štvrtinový podiel. Druhá bola firma HP s podielom 21,4 percenta a tretí Dell Technologies s podielom 16,5 percenta, napísala agentúra Reuters.