Ruský energetický gigant Gazprom vo štvrtok oznámil, že v minulom roku 2021 dosiahol strmý nárast zisku. Podporili ho vysoké ceny plynu a ropy. 

Čistý zisk ruského štátneho gigantu sa v roku 2021 vyšplhal na takmer 2,2 bilióna rubľov (29,9 miliardy dolárov, 28,52 miliardy eur) zo 135 miliárd rubľov v roku 2020, keď sa jeho zisk prepadol v dôsledku globálnej pandémie nového koronavírusu a poklesu cien energií.

Tržby spoločnosti sa v roku 2021 zvýšili na 10,2 bilióna rubľov zo 6,3 bilióna rubľov v roku 2020.

„Hlavným faktorom, ktorý ovplyvnil finančné výsledky, bolo zvýšenie cien plynu a ropy," uviedla štátom kontrolovaná skupina vo vyhlásení.

Gazprom zároveň vo štvrtok predpovedal pokles produkcie plynu v tomto roku o približne 4 percentá, čo je ďalším znakom vplyvu západných sankcií proti Moskve za inváziu na Ukrajinu.

Kremľom kontrolovaná spoločnosť predtým očakávala, že jej zisk v roku 2022 prekoná rekordné maximum z roku 2021, no sankcie zo strany Spojených štátov a Európskej únie (EÚ) a ďalších krajín si vyberajú svoju daň z ruskej ekonomiky.

Gazprom tento týždeň zastavil vývoz plynu do Poľska a Bulharska po tom, čo odmietli splniť požiadavku Moskvy zaplatiť za dodávky v rubľoch.

Ďalšie dôležité správy

ITAR-TASS 57: MOSCOW, RUSSIA. JUNE 30. Pictured is Gazprom building where Gazprom's annual general shareholders' meeting was held. (Photo ITAR-TASS / Grigory Sysoyev)
Neprehliadnite

V Rusku som to už nemohol vydržať, viceprezident Gazprombanky utiekol na Ukrajinu, chce bojovať