Čisté úrokové výnosy, ktoré sú hlavným zdrojom finančných domov, dosiahli ku koncu mája 696,7 milióna eur. Medziročne sa znížili o 27,1 milióna eur.

Čisté výnosy z poplatkov a provízií dosiahli ku koncu mája tohto roka 246,1 milióna eur. Medziročne sa zvýšili o 319-tisíc eur.

Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚB a prezident Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Alexander Resch počas tlačovej konferencie po rokovaní so zástupcami bankového sektora 3. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bankový odvod končí. Miliarda sa vloží do Rozvojového fondu Slovenska

Celkovo za prvý štvrťrok tohto roka zisk bankového sektora klesol medziročne o 61 percent na 64 miliónov eur, pričom bola zaznamenaná najnižšia ziskovosť za posledných 21 rokov. Pod vývoj sa podpísal najmä bankový odvod.

Koncom júna však vláda ohlásila dohodu s bankami, na základe ktorej sa zavedie nová schéma namiesto bankového odvodu. Z peňazí vybraných na odvode sa vyberie miliarda eur a vloží sa do Rozvojového fondu Slovenska.

Peniaze budú môcť byť použité na rôzne kľúčové štátne projekty. Banky sa podpisom memoranda zaviazali navyše investovať ročne pol miliardy eur do úverov pre štátne projekty a jednu miliardu eur do úverov pre ľudí a firmy.