Americká banka Citigroup zaznamenala za druhý kvartál prepad zisku o viac než 70 percent. Celkové príjmy sa však zvýšili, k čomu do veľkej miery prispeli príjmy z investičného bankovníctva a z obchodovania s dlhopismi.

Banka uviedla, že čistý zisk dosiahol v 2. kvartáli 1,32 miliardy dolárov (1,16 miliardy eur). Oproti 2. štvrťroku minulého roka to znamená pokles o 73 percent.

EBE 1 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke sídlo Nemeckej spolkovej banky (Deutsche Bundesbank) vo Frankfurte nad Mohanom 18. mája 2020. Virtuálne výročné stretnutie akcionárov banky sa uskutoční v stredu 20. mája. FOTO TASR/AP
The headquarters of Deutsche Bank is seen in Frankfurt, Germany, Monday, May 18, 2020. The bank will hold a virtual annual shareholders meeting in Wednesday. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Čoraz viac klientov Deutsche Bank nedokáže pre koronakrízu obsluhovať svoje dlhy

Výsledky ovplyvnili najmä vysoké rezervy na krytie prípadných úverových strát. Citigroup na to v 2. kvartáli vyčlenila celkovo 5,6 miliardy dolárov. Najväčšie americké banky vyčlenili na krytie prípadných strát z úverov už približne 52 miliárd dolárov.

„Nachádzame sa v kompletne nepredvídateľnom prostredí. Pandémia ekonomiku tvrdo zasiahla a nezdá sa, že koronavírus by mal v najbližšom období povoliť, dokiaľ nebude k dispozícii vakcína, a to v dostatočnom množstve,“ povedal generálny riaditeľ Citigroup Michael Corbat. Ako dodal, banky zatiaľ nevedia odhadnúť, či zotavenie príde v podobe písmena U alebo W, isté však je, že rýchle zotavenie v podobe písmena V sa v 3. štvrťroku očakávať nedá.

Celkové príjmy sa však zvýšili o 5 percent na 19,77 miliardy dolárov. Banka tak prekonala odhady trhov, ktoré počítali s tržbami na úrovni 19,12 miliardy dolárov. Prispeli k tomu príjmy z investičného bankovníctva, ktoré vzrástli o 37 percent a príjmy z obchodovania s dlhopismi, kde rast dosiahol 68 percent.