Akým činnostiam sa môžete venovať naplno, aj keď za oknami husto sneží a vonkajšia teplota klesne pod nulu?

1. Zbavte sa zbytočného harampádia

Kopí sa vám v dielni staré a neužitočné vybavenie? Neodkladajte veľké upratovanie na jar. Preberte nahromadené predmety a zbavte sa všetkého, čo už nepotrebujete – skrutky, klince a iné drobné kovové prvky stačí vysypať do verejných (sivých) nádob na kovy, vyslúžilé elektrické zariadenia alebo akumulátory odvezte do zberného dvora.

Uvidíte, že vášmu domácemu pracovisku dôkladná „očista“ len prospeje, a navyše získate oveľa viac úložného priestoru. A ak počas upratovania zistíte, že vám nejaké náradie v zbierke chýba? Skúste inšpirovať svojich blízkych, ktorí možno márne premýšľajú, čím vás prekvapiť na Vianoce.

2. Vybavenie náchylné na poškodenie preneste do tepla

Nízke teploty mnohým druhom náradia nesvedčia. Platí to najmä pre kovové a drevené náčinie bez zodpovedajúcej povrchovej úpravy. Ďalšiu ohrozenú skupinu predstavujú batérie alebo akumulátory v záhradnej technike, na ktorých účinnosť a životnosť môže mať dlhodobý pokles teploty výrazne negatívny vplyv. Nemalé peniaze často stojí aj oprava poškodeného vybavenia.

Ak chcete týmto ťažkostiam predísť, zariaďte sa na príchod zimy včas. Kovové časti náradia je možné naložiť do technického oleja alebo nafty, aby boli pred nepriaznivými teplotnými podmienkami lepšie chránené. Batérie a akumulátory radšej premiestnite do vykurovanej časti domu – väčšinou postačí teplota okolo 15 stupňov Celzia a prežijú zimu bez úhony.

3. Pripravte sa na ďalší rok

Keď už máte v dielni vypratané, začnite s prípravami na nadchádzajúcu sezónu. Do čoho sa môžete bez okolkov pustiť už na konci tohto roku?

· Nabrúste sekáčiky, nože alebo reťaz motorovej píly.
· Opravte poškodené záhradné náčinie (lopatu, rýľ, motyku, kanvy a tak ďalej).
· Vyrobte si nové poličky na uloženie náradia.
· Alebo porozmýšľajte, ako skvalitniť zateplenie dielne, aby ste sa pred ďalšou zimou nemuseli zaoberať niektorými z vyššie uvedených činností.

Na záver ešte odporúčanie pre všetkých nadšených domácich majstrov, ktorí v dielni trávia dlhé hodiny bez ohľadu na ročné obdobie. Ak nemáte v týchto priestoroch zaistené vykurovanie, kúpte si elektrický ohrievač.

Výkonnejšie zariadenie vykúri menšiu miestnosť v priebehu pár minút a vy nebudete musieť odchádzať od rozrobenej práce, akonáhle vo večerných hodinách klesnú vonkajšie teploty pod bod mrazu.