Irónia letectva. Aj tak by sa dala nazvať situácia, ktorá sa objavila v súvislosti s uzemnením Boeingov 737 MAX. Letecký dopravca Icelandair sa rozhodol pre nečakanú destináciu pre svoje odstavené lietadlá. Tie by mali v najbližších dňoch smerovať do Francúzska, konkrétne do mesta Toulouse, čo je hlavné sídlo jeho odvekého rivala spoločnosti Airbus.

Presun bol naplánovaný na minulý týždeň, ale spoločnosť zdržali letecké úrady. Aerolínie Icelandair pre TREND uviedli, že príprava na presun lietadiel stále prebieha.

Lietadlá ničí nehostinné prostredie

Vedúci prevádzky v Icelandair Jens Þórðarson pre islandský spravodajský portál MBL uviedol, že dážď a soľ nie sú pre lietadlá prospešné. Spoločnosť sa ich preto rozhodla presunúť do teplejšej klímy. Islandská spoločnosť presunie štyri stroje 737 MAX 8 a jeden zo série 737 MAX 9.

Na túto udalosť potrebovala špeciálne povolenie od Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva. Získanie tohto povolenia bol zdĺhavý proces. Európske a islandské úrady udelili povolenie s určitými podmienkami, ktoré sa týkajú hlavne letovej hladiny a rýchlosti. Dopravca tak bude musieť lietať v nižšej letovej hladine a pri nižšej rýchlosti, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa