Tesco nielen na Slovensku ale aj v Česku prehodnocuje ďalšie prevádzkovanie všetkých svojich obchodných domov, ktoré už pri zrode tunajšieho podnikania rozbiehalo v bývalých socialistických obchodných domoch Prior.

Predaj žilinského obchodného domu je prvou transakciou tohto prehodnocovania. S ďalším zatiaľ nespresneným investorom Tesco rokuje aj o predaji prešovského obchodného domu. Okrem toho má ešte na Slovensku aj ďalšie tri staršie obchodné domy a až sedem v susednom Česku.

Odkúpenie žilinského obchodného domu je pre G. Trabelssieho ďalším rozširovaním jeho obchodného biznisu v centre Žiliny. V tesnom susedstve má už vyše päť rokov postavené aj svoje úplne nové obchodné centrum Mirage. Práve cez prevádzkovateľa tohto centra, firmu Mirage Shopping Center, G. Trabelssie kúpil aj žilinský obchodný dom Tesca.

Žilinčana blízkeho J. Slotovi k tomuto kroku mohla viesť nielen snaha o rozšírenie jeho predajnej plochy v centre mesta, ale docielil tak aj to, že mu cez tento deal neprišiel do mesta konkurovať ďalší hráč. Tak či tak už Mirage má v tesnej blízkosti aj iného veľmi zdatného konkurenta – žilinské obchodné centrum Aupark.

G. Trabelssie sa s J. Slotom dobre pozná už od 90-tych rokov. To, že má politikovi spravovať majetok, biznismen vždy odmietal. Potvrdzoval iba blízke priateľstvo a sám bol aktívny aj v Slotovej politickej strane SNS. Svoje podnikanie pôvodne budoval na dovoze pomarančov, cesnaku i topánok a spodnej bielizne z cudziny.

Neskôr sa ale vyšvihol k oveľa väčším biznisom, ktoré boli často napojené aj na štát či mesto Žilina. Získal viaceré mestské pozemky i verejné budovy, žilinské letisko i tamojší podnik autobusovej dopravy. Prevádzka osobnej dopravy je dodnes jeho najväčším biznisom.

Podobne ako J. Slotovi sa ani jemu nevyhýbali kauzy. Napríklad s príliš lacno získanými mestskými majetkami. A kontroverzie sprevádzali aj budovanie samotného centra Mirage. Kvôli nemu bola zbúraná v centre mesta stará fara a stavebné mechanizmy minimálne z časti odignorovali aj objav pozostatkov žilinského hradu.

V blízkom čase sa očakáva, že G. Trabelssie by sa mohol pustiť do rekonštrukcie obchodného domu získaného od Tesca. Ide už o staršiu budovu, čo nezodpovedá štandardom moderného obchodu. Podľa hovorkyne Tesco Stores SR Zuzany Lošákovej reťazec budovu opúšťa a už sa do nej nevráti ani ako nájomník po dokončení prípadnej rekonštrukcie.

„Priamo v Žiline i blízkom okolí nám zostáva na obslúženie našich tamojších zákazníkov dostatok iných prevádzok. V nich vieme ponúknuť prácu aj celej stovke našich zamestnancov, ktorí doteraz pracovali v odpredanom žilinskom obchodnom dome,“ hovorí Z. Lošáková.