Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje utorkové rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu (NS) SR v prípade zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za významný moment pre spravodlivosť a právny štát. Pre TASR zareagoval Žilinka prostredníctvom hovorcu Generálnej prokuratúry SR Dalibora Skladana na rozhodnutie NS SR, ktorý zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020. Verdiktom boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marian Kočnera a Alena Zsuzsová.

Berieme na vedomie utorkové rozhodnutie NS SR, počkáme si na jeho písomné odôvodnenie a senát učiní Trestným poriadkom predpísané kroky," uviedol pre TASR predseda ŠTS Ján Hrubala. Osobne nepozná zatiaľ zdôvodnenie. Utorkové verejné zasadnutie celé nesledoval a podľa vlastných slov si raz za čas zapol on-line prenos. „Pre nás toto nie sú relevantné informácie. Dôležité je to, čo bude napísané v odôvodnení," zdôraznil Hrubala.

Na snímke uprostred obžalovaný Marian Kočner prichádza v sprievode eskorty na verejné zasadnutie na Najvyššom súde (NS) SR v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Bratislave 15. júna 2021
Neprehliadnite

Kočner a Zsuzsová pôjdu späť pred súd, NS zrušil oslobodzujúci verdikt v prípade vraždy Kuciaka

NS SR v utorok vec vrátil späť na ŠTS. Zároveň uznal obžalovaného Tomáša Szabóa za vinného v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára.

Odvolací súd v utorok rozhodoval o odvolaniach v kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej. Senát 2T v zložení Peter Paluda, Dana Wänkeová a Ivetta Macejková sa zaoberal odvolaniami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, Szabóa či poškodených, respektíve ich splnomocnencov voči rozsudku ŠTS zo septembra 2020. ŠTS vtedy oslobodil spod obžaloby Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Szabóa uznal za vinného, a to aj v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára, a odsúdil ho na 25-ročný trest odňatia slobody.