Keď sa povedia slová ‚výskumné granty‘, väčšina ľudí si zrejme vybaví pochybné rozdeľovanie peňazí v kompetencii bývalého ministra školstva Petra Plavčana. Ten kvôli kauze prišiel o miesto a nahradila ho Martina Lubyová.

Lenže kontrolu nad Operačným programom Výskum a inovácie (OP VaI) si v skutočnosti delia dve ministerstvá. Tým druhým je rezort hospodárstva, ktorému šéfuje Peter Žiga (Smer-SD).

S celkovou alokáciou 2,5 miliardy eur (europeniaze + štátny rozpočet) ide o štvrtý najväčší operačný program, ktorý spája investície do podnikov a podporu výskumných organizácií.

Agendou ministerstva školstva je predovšetkým podpora výskumníkov a ich snahy o nové vynálezy a zistenia. Ministerstvo hospodárstva kladie zase väčší dôraz na transfer zistení do praxe. Jeho podpora sa sústreďuje na inovácie v podnikoch.

 

Firmy nemajú záujem

Vážny problém, ktorý má s eurofondmi ministerstvo školstva, rieši TREND vo svojom aktuálnom vydaní [TREND 18/2019]. Naopak, dotáciám ministerstva hospodárstva sa médiá doteraz takmer vôbec nevenovali.

Horúcou témou sú dnes prebiehajúce výzvy na podporu inovácií prostredníctvom priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. Peniaze sú rozdelené do piatich výziev, z ktorých každá zastrešuje jednu z prioritných oblastí slovenského výskumu. Najväčšou je výzva pokrývajúca doménu Priemysel pre 21. storočie. Vyčlenili na ňu 82 miliónov eur.

Dopadlo to však inak, ako by človek sledujúci kauzy v slovenských médiách čakal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa