Bývalý britský premiér John Major sa vyjadril, že Veľká Británia urobila „obrovskú chybu", keď opustila Európsku úniu, pričom zdôraznil, že Spojené kráľovstvo bolo v EÚ silnejšie. Podotkol, že žiadne neprimerané sympatie k bloku za tým nie sú, informuje agentúra Bloomberg.

John Major bol v období pred referendom o brexite (2016) jednou z tvári kampane za zotrvanie Británie v EÚ. Vyslovil poľutovanie nad tým, že Íri sú na rozdiel od Britov súčasťou bloku, pričom sú si tak blízki.

Expremiér podľa Bloombergu takisto povedal, že neverí v dokonalosť EÚ. „Keďže som rokoval o Maastrichtskej zmluve, ultrabrexitéri ma považujú za silného eurofila," vysvetlil.

„V skutočnosti to nie je pravda. Som veľmi pragmatický Európan. Je veľa vecí, ktoré sa mi nepáčia. Ale pozerám sa na to komplexne a hovorím si: ‚Budú sa mať ľudia v mojej krajine lepšie a bezpečnejšie, ak budeme v Európskej únii, alebo ak budeme mimo nej?‘ „Dospel som k záveru, že by nám bolo lepšie vo vnútri," skonštatoval John Major.

V súčasnosti je podľa jeho názoru svet rozdelený do troch mocenských blokov, ktoré ovládajú Spojené štáty, Čína a Európska únia. Nuž, Veľká Británia medzi nimi rozhodne nie je, podotkol.

„Európa bude čeliť obrovskej hospodárskej konkurencii zo strany Ameriky aj Číny. Rovnako tak môže čeliť problémom s vojenskou neistotou Číny. Je Európa schopná lepšie zastupovať svojich ľudí so Spojeným kráľovstvom vo vnútri, čo ju posilní, alebo mimo, čo ju oslabí. Myslím si, že nielen my, ale celá Európa je silnejšia, keď je v nej aj Veľká Británia."

John Major ilustroval silu eurobloku na príklade potenciálneho sporu medzi Čínou a Britániou. Ak by sa Spojené kráľovstvo rozhodlo uvaliť sankcie na Peking, Čínu by to netrápilo. Ak by to ale urobila Európska únia, bolo by to úplne iné.

„Práve tieto strategické otázky ma vedú k presvedčeniu, že by sme mali byť v Európe, a že sme urobili kolosálnu chybu, keď sme ju opustili. Rozumiem argumentom o suverenite, hoci mnohé z nich sú skôr sémantické ako skutočné. Žiadna krajina, dokonca ani Spojené štáty, nemá úplnú suverenitu," skonštatoval britský expremiér a dodal, že brexitom krajina utrpela aj ekonomicky.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Brusel - Na snímke protestujúci s klobúkom a vlajkou Európskej únie a britskou vlajkou počas demonštrácie odporcov brexitu 17. októbra 2019 v Bruseli. Európska únia a Británia dosiahli dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, ktorá ešte potrebuje ratifikáciu zo strany Európskeho parlamentu a britského parlamentu. FOTO TASR/AP
A protestor wears a hat with an EU and a Union flag as he participates in an anti-Brexit demonstration outside of an EU summit in Brussels, Thursda
Neprehliadnite

Veľkou Britániou sa šíri „bregret“, pocit sklamania po brexite