Diplomatické delegácie Ruska a Spojených štátov začali v stredu ráno v Ženeve prvé kolo rokovaní o strategickej stabilite. Informovala o tom agentúra AFP. Na obnovení rozhovorov, ktorých cieľom je znížiť riziko jadrovej vojny, sa v júni počas summitu dohodli prezidenti oboch krajín - Vladimir Putin a Joe Biden.

Americkú delegáciu vedie prvá námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová. Po jej boku je aj námestníčka ministra pre kontrolu zbraní a medzinárodnú bezpečnosť Bonnie Jenkinsová, ktorej nomináciu na tento post potvrdil minulý týždeň americký Senát. Moskvu zastupuje námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová
Zdroj: TASR/AP
Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová

Moskva a Washington pred schôdzkou zmiernili svoje očakávania. Žiadne zásadné výsledky sa podľa AFP neočakávajú. „Týmto dialógom sa snažíme položiť základy budúcej kontroly zbraní a opatrení na zníženie (tohto) rizika," uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

Sergej Riabkov v utorok pre ruské médiá uviedol, že Moskva „chápe, ako seriózne pristupujú americkí kolegovia k týmto rozhovorom z hľadiska nadviazania koncentrovaného a energického dialógu v oblasti strategickej stability".

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov
Zdroj: TASR
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov

Podľa agentúry TASS ale Riabkov neočakáva od stretnutia konkrétne závery. „Nepredpokladám, že po tomto stretnutí pôjdeme každý svojou cestou, ale zároveň latku nenastavujem príliš vysoko." Podľa agentúry AFP budú rokovania trvať do neskorých večerných hodín.

KK47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru pre televíziu NBC s novinárom Keirom Simmonsom 14. júna 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin spea
Neprehliadnite

Biden je profesionál, vraví Putin a je pripravený pokračovať v dialógu s Američanmi