Zemný plyn bude Európa potrebovať ešte niekoľko rokov. Dodávky ruského plynu budeme môcť postupne nahradiť dodávkami plynu z iných krajín, ale aj investíciami do zelenej energetiky, teda obnoviteľných zdrojov. Pre ČTK to povedali oslovení odborníci. Európska komisia predstavila stratégiu, pomocou ktorej chce v najbližších rokoch ukončiť závislosť Európskej únie na energiách z Ruska.

Mimoriadny fond obnovy

Hlavné časti stratégie Európskej komisie tvoria rýchlejší prechod na obnoviteľné zdroje energie, zvýšenie energetickej účinnosti a úspory, ale aj spoločné nákupy plynu od nových dodávateľov.

Komisia počíta s tým, že opatrenia budú do roku 2030 vyžadovať investície za takmer 300 miliárd eur. Časť z nich chce členským krajinám poskytnúť v rámci mimoriadneho fondu obnovy, ďalšiu časť chce získať napríklad navýšením predaja emisných kvót. Celkom 225 miliárd eur by mali tvoriť úvery a zvyšok priama dotácia. Úniová exekutíva mieni zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie z doteraz plánovaných 40 percent na 45 percent.

Stratégia Green Deal

Podľa obchodného riaditeľa skupiny UCED a odborníka na novú energetiku Václava Skoblíka členské štáty Európskej únie v súčasnosti plánujú pokračovať vo vysokých investíciách do zelených riešení, hodnotia však aj postoj k stratégii Európskej únie Green Deal. „Na stole sú varianty od pozastavenia niektorých opatrení až po urýchlenie výroby elektriny v obnoviteľných zdrojoch. Príprava Green Deal bohužiaľ nešla ruka v ruke s plánmi na zmenu energetickej zdrojovej infraštruktúry z pohľadu zaistenia stabilných a spoľahlivých dodávok elektriny," povedal Skoblík.

Rýchle odstavovanie uhoľných a jadrových elektrární dostalo podľa neho Úniu do zložitej situácie. „Rýchle riešenie bez ďalšieho využitia zemného plynu neexistuje. Zemný plyn bude aj v nasledujúcich rokoch nenahraditeľný pre výrobu elektriny, zabezpečenie stability dodávok elektriny, ale aj zabezpečenie prevádzky našich priemyselných výrobcov," uviedol Skoblík.

Diverzifikácia zdrojov

Zo slov Václava Skoblíka vyplýva, že ruský plyn možno postupne nahradiť dodávkami plynu z iných krajín. „Cieľom musí byť vysoká diverzifikácia zdrojov. Maximálny objem dodávok plynu z jednej krajiny by nemal presiahnuť 20 percent. Jednou z ciest k zníženiu závislosti od dovozu ruského plynu je aj výšenie ťažby zemného plynu v Európe," dodal Skoblík.

Návrh Európskej komisie nahradiť 155 miliárd metrov kubických ruského plynu z 50 alebo 60 percent zelenými plynmi, či už to bude vodík alebo biometán, je podľa riaditeľa spoločnosti EGÚ Brno Michala Macenauera úplne nereálny. „Zemný plyn bude Európska únia potrebovať výrazne dlhšie, než navrhuje Európska komisia," uviedol Macenauer.

Zemný plyn budeme potrebovať v oveľa väčšom objeme, pretože bude náhradou za uhlie. „Najprv je potrebné začať rokovať o dlhodobých kontraktoch na dodávku plynu predovšetkým zo zámoria, najmä z USA alebo krajín Južnej Afriky. Medzitým je nutné, čo najviac navýšiť dodávky plynu z Európy," uviedol Macenauer

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a taliansky premiér Mario Draghi pózujú pred rokovaním  v Bruseli v pondelok 7. marca 2022. FOTO TASR/AP  

President of the European Commission Ursula von der Leyen, right, greets Italy's Prime Minister Mario Draghi prior to a meeting at EU headquarters in Brussels, Monday, March 7, 2022. (Kenzo Tribouillard, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Nemecko a Taliansko schválili ruskú schému platieb za plyn