Laboratórna analýza Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Dolnom Kubíne odhalila v zemiakových medvedíkoch značky Pom-Bär od spoločnosti Intersnack vysoké množstvo oxidu siričitého, ktoré výrobca nepriznal na obale.

Na 55-gramovom smaženom zemiakovom snacku s pôvodom z Českej republiky je uvedený dátum minimálnej trvanlivosti 18.07.2016 a šarže s označením CZ LTU 03A alebo CZ LTV03AY. Vzorku nevyhovujúcej potraviny odobrala Štátna veterinárna potravinová správa v lučeneckej prevádzke supermarketu Billa.

Oxid siričitý (E220) patrí do skupiny 14 najrizikovejších potravinových alergénov. V potravinárskom priemysle má široké využitie ako antioxidant, bielidlo či konzervačná látka. Potravinári ho kvôli schopnosti zabraňovať hnednutiu často pridávajú do zemiakových výrobkov, sušeného ovocia, džúsov či vína. 

Laboratóriá ho v medvedíkoch namerali v množstve 88 miligramov na kilogram výrobku, čo predstavuje takmer deväťnásobné prekročenie hodnoty, ktorú výrobcovia nemusia deklarovať na obale.

Alergén môže u citlivých osôb pôsobiť laxatívne, vyvolať nevoľnosť, dýchacie problémy, bolesti žalúdka a hlavy alebo sa prejaviť svrbením, začervenaním pokožky či vyrážkami. Konzumácia alergénu môže v najhorších prípadoch viesť k anafylaktickému šoku. Prijateľná denná dávka oxidu siričitého predstavuje 0,07 miligramu na kilogram telesnej hmotnosti.

Podľa výrobcu by sa už produkty s nevyhovujúcou šaržou nemali nachádzať v obchodoch. „Ak sa spotrebitelia rozhodnú výrobok vrátiť, získajú samozrejme náhradu,“ uviedol Daniel Kopecký zo spoločnosti Intersnack.

„Všetci zákazníci, ktorí si u nás zakúpili výrobok danej šarže, ho môžu vrátiť na ktorejkoľvek našej predajni. Podmienkou je predloženie pokladničného bloku," informovala hovorkyňa Billa Slovensko Denisa Pernicová.

Testy výrobcu prítomnosť alergénu nepotvrdili

Spoločnosť Intersnack pristúpila k stiahnutiu všetkých výrobkov dotknutých šarží aj napriek tomu, že jej vlastné testy nadlimitný obsah oxidu siričitého nepreukázali.

„Vzorka odobratá Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR bola vyrobená dňa 18. 1. o 20:04 h. Referenčná vzorka, ktorú uchovávame v našom laboratóriu, bola vyrobená v ten istý deň o 20:02 h, teda iba 2 minúty predtým. Všetky podmienky výroby a hlavne suroviny boli totožné. Naša vzorka bola zaslaná do akreditovaného laboratória a nebol v nej zistený nadlimitný výskyt oxidu siričitého,“ podotkol D. Kopecký.

Zdrojom oxidu siričitého v medvedíkoch sú údajne suroviny používané na výrobu peliet. Ani analýza výrobcu, od ktorého surovinu Intersnack odoberá, podľa D. Kopeckého nepotvrdila nadlimitný obsah oxidu siričitého.

„Zo stiahnutých výrobkov však budú odobraté ďalšie vzorky a tie budú analyzované na prítomnosť oxidu siričitého v akreditovanom laboratóriu,“ dodal D. Kopecký.

Zemiakové medvedíky Pom-Bär ukrývajú rizikový alergén

Zdroj: ŠVPS SR

Značka „POM-BÄR“ patrí do portfólia nemeckej spoločnosti Intersnack Group, ktorá sa zameriava na výrobu zemiakových lupienkov a snackov, chrumiek, slaného pečiva a orieškov. Na Slovensku je známka pod značkami Slovakia, Chio či Bohemia.