Zemanovi sa splnil sen. V Bratislave otvorili Český dom


Prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Miloš Zeman v sobotu slávnostne prestrihnutím pásky otvorili Český dom v Bratislave. Český dom má priniesť možnosti ďalších aktivít krajanov i veľvyslanectva ČR na Slovensku. Otvorenie Českého domu v Bratislave bolo podľa Zemanových slov jeho snom.

Johnsonovi konzervatívci sa tešia podpore


Britskí konzervatívci premiéra Borisa Johnsona sa tešia najväčšej podpore voličov od roku 2017, uviedla agentúra Reuters odvolajúc sa na výsledky najnovších prieskumov verejnej mienky. Johnsonovi konzervatívci vedú podľa prieskumov štyroch agentúr nad labouristami o 10 až 17 percentuálnych bodov.

Masové protesty v Česku proti Babišovi

Viac ako 200-tisíc ľudí sa zišlo na sobotňajšom proteste proti českému premiérovi Andrejovi Babišovi na Letenskej pláni v Prahe. Informovala o tom na Twitteri česká polícia. Masovú demonštráciu proti Babišovi organizuje združenie Milion chvilek pro demokracii. Jej predstavitelia podľa českých médií požadujú, aby A. Babiš odvolal ministerku spravodlivosti Mariu Benešovú a vyriešil svoj konflikt záujmov - zbavil sa koncernu Agrofrert.

Zhromaždenia opozície a Za slušné Slovensko

Občianske zhromaždenia v približne desiatke miest po celom Slovensku zorganizovala na výročie Nežnej revolúcie aj iniciatíva Za slušné Slovensko. V Bratislave sa ľudia stretli na Námestí slobody. Na bratislavskom námestí SNP sa uskutočnilo podujatie Verejnosť za spravodlivosť, ktoré zorganizovalo OĽaNO. Vystupovala na ňom demokratická opozícia. Igor Matovič vyzval opozičné strany, aby sa spojili.

Saudský ropný gigant spustil upisovanie akcií

Ropný koncern Saudi Aramco má podľa úvodnej ponuky akcií (IPO) trhovú hodnotu 1,7 bilióna dolárov (1,54 bilióna eur). Hoci ide o nižšiu hodnotu než dva bilióny dolárov, ktoré chce získať Saudská Arábia, stále môže ísť o najväčšiu IPO na svete. Koncern v nedeľu oznámil, že plánuje predať 1,5-percentný podiel, čiže približne tri miliardy akcií.