M. Zeman na utorkovej schôdzke v Lánoch A. Babišovi odporučil, aby po krachu rozhovorov so sociálnymi demokratmi rokoval o novej vláde aj s Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM) a pravicovo-populistickým hnutím Sloboda a priama demokracia (SPD).

Podľa A. Babiša však musia variantu prípadnej spolupráce s oboma týmito stranami najskôr posúdiť orgány ním vedeného hnutia ANO a jeho poslanecký klub. Nemenovaný zdroj z ANO pre server iDnes.cz povedal, že s takouto variantou by malo problém 25-30 poslancov ANO. Jeden z nich, Robert Pelikán, už ohlásil svoj odchod z politiky.

Predseda ODS Petr Fiala v reakcii na prezidentovo odporúčanie uviedol, že neformálna koalícia ANO, KSČM a SPD spoľahlivo funguje už od volieb. „Prezident Miloš Zeman je jej hlavným architektom,“ napísal P. Fiala na Twitteri.

Šéf ČSSD Jan Hamáček sa v tejto súvislosti vymedzil voči hnutiu Tomia Okamuru. „Extrémisti z SPD vo vláde by poškodili reputáciu ČR v Európe. Ak s nimi bude Andrej Babiš rokovať, potvrdí, že mu nejde o prácu pre ľudí, ale len a len o funkciu premiéra,“ uviedol J. Hamáček. ČSSD ponúkala hnutiu ANO možnosť vytvorenia funkčnej vlády, čo však podľa J. Hamáčka znemožnili Babišove osobné záujmy.

Podľa predsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila prezident svojím odporúčaním neprekvapil. Zdôraznil, že M. Zeman vďačí extrémistickému hnutiu SPD za hlasy v prezidentských voľbách. M. Zeman už skôr radil A. Babišovi, aby sa obrátil na komunistov a okamurovcov, ak by rozhovory s ČSSD neuspeli. V stredu popoludní prijme prezident predsedu KSČM Vojtěcha Filipa a o deň neskôr šéfa SPD.