Železničiari, ktorí prichádzajú do styku s cestujúcimi, dostanú nové moderné rovnošaty. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce týmto spôsobom lepšie zapôsobiť na cestujúcich a pritiahnuť do vlakov viac ľudí. Podnik totiž bojuje s prepadom počtu pasažierov a s ťažkosťami udržiava tržby na úrovni tretiny nákladov. Vedenie ZSSK verí, že tento marketingový ťah zlepší hodnotenie ľudí o kvalite cestovania v slovenských vlakoch.

,,Zámerom je prestrojiť približne 4300 zamestnancov. Pôjde o vlakvedúcich, sprievodcov vo vlakoch a pokladníčky. Po novom by sa mali do rovnošiat prezliecť aj rušňovodiči, ktorí boli doposiaľ bez uniforiem,“ spresnil hovorca ZSSK Alexander Buzinkay.

Súčasná cena rovnošaty je okolo 500 eur, nové budú zrejme o niečo drahšie. Cena však bude jasná až po verejnej súťaži. Podnik tak na prestrojenie zamestnancov potrebuje asi dva milióny eur.

Železničiari prezlečú rovnošaty

,,Pretože celý projekt je finančne náročný, rozdelí sa na etapy. V prvej sa bude týkať IC vlakov a ostatných vlakov vyššej kategórie. Až neskôr v ďalších krokoch budú prestrojení aj ostatní pracovníci,“ doplnil A. Buzinkay. Prvé výberové konanie na firmu, ktorá rovnošaty ušije, by sa malo uskutočniť na jeseň. Prvý personál v nových uniformách by sa mal vo vlakoch objaviť budúci rok. ,,Víťazný koncept oblečenia by mal byť predstavený koncom augusta,“  spresnil A. Buzinkay. (Návrhy si pozrite vo fotogalérii pod článkom.)

Železničiarskou farbou zostane modrá. K doplnkovej bielej pribudne červená, výrazne by sa však mali skvalitniť materiály. Nové uniformy sú podľa autorky návrhov Veroniky Kostkovej, ktorá učí dizajn na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, v duchu nového farebného loga. Na vzorkách uniforiem pracujú zamestnanci trenčianskej školy.

Vzory a strih navrhujú študentky tak, aby sa hodil na každý druh postavy, bol elegantný a súčasne mal moderný vzhľad. Zmenia sa strihy pánskych oblekov aj dámskych kostýmov. Sprievodkyne vo vlakoch by mali byť aspoň v lete v sukniach alebo trojštvrťových nohaviciach. Rušňovodiči budú mať ako súčasť športovej rovnošaty napríklad rifľové nohavice.

S minisukňami sa však už neráta. Nedávno železnice nasadili špeciálny personál  v osobitnej rovnošate do prvej triedy IC vlakov  - vlakušky. Prekvapením boli ich minisukne, napriek tomu, že podnik manažujú ľudia vyberaní najkonzervatívnejšou stranou vo vládnej koalícii KDH. Nový personál však po troch mesiacoch skúšobnej prevádzky podnik stiahol a objednávku stevardiek od externej firmy neobnovil. ZSSK tvrdí, že nadštandardné služby v IC vlakoch zabezpečí vlastným personálom. Veľa pripomienok k novému nápadu s vlakuškami poukazovalo na zbytočné míňaníe na externé služby v podniku, ktorý na prežitie potrebuje ročne vyše 200 miliónov eur ako dotáciu od štátu. 

Nové rovnošaty pre Železničnú spoločnosť Slovensko:

  • 100-percentná bavlna s nekrčivou úpravou, na sakách a kabátoch  nepremokavý materiál
  • košele s jemným prúžkom v rôznofarebnom letnom a zimnom variante - v zime šedo-biely prúžok so šedým golierom a manžetami a v lete pre ženy červeno-biely prúžok s bielym golierom a pre mužov svetlomodro-biely prúžok s bielym golierom
  • pre ženy je kostým so sukňou po kolená doplnený aj o trojštvrťové nohavice
  • pre obchodné pracovníčky je namiesto saka pripravený variant svetra na gombíky
  • červené doplnky na kostýmoch aj doplnky (kravata, šatka, šál) novinkou je klobúčik pre dámy a golfová čiapka pre pánov
  • rušňovodiči budú mať športovejší variant odevov vrátane rifľových pracovných nohavíc

Foto - súčasná podoba uniforiem, Železničná spoločnosť Slovensko

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch