Prechod na zelenú ekonomiku bude čoraz viac žiadaný. O jeho dôležitosti píše aj portál Euractiv, ktorý skonštatoval, že aj napriek pribúdaniu solárnych panelov, tepelných čerpadiel či využívaní elektrických vozidiel, čelíme závažnému problému – v EÚ aj na Slovensku, chýbajú tisícky vyškolených ľudí.

Potrebujeme zaškolených pracovníkov

„Dopyt po šikovných ľuďoch je akútny. Nedostatok pracovných síl sa medzi rokmi 2015 až 2021 zdvojnásobil v sektoroch, ktoré sú považované za kľúčové pre zelený prechod,“ píše sa v dokumente Priemyselného plánu v rámci Európskej zelenej dohody.

Kvalifikovaných ľudí potrebuje napríklad oblasť stavebníctva, udržateľnej dopravy, výroby obnoviteľnej energie aj obehovej ekonomiky.

Do roku 2025 bude zaškolenie nutné v prípade 800-tisíc pracovníkov v sektore batérií. Solárny priemysel zas bude potrebovať do roku 2030 milión zaškolených pracovníkov. To je dvakrát toľko, koľko ich je v súčasnosti v sektore.

Eurokomisia členským štátom odporúča, aby v rámci plánov obnovy investovali aj do „zamestnancov, ktorým by poskytli zručnosti nevyhnutné na zelený prechod".

Kľúčovú rolu môžu zohrať ženy

Európska únia by sa mala podľa portálu Euractiv v súvislosti s rozširovaním zručností popasovať aj s rodovo nevyváženým obsadením.

V sektore obnoviteľných zdrojov je len tretinové zastúpenie žien v rámci celkovej pracovnej sily.

Európska komisia preto vo svojom pláne vyzýva k zmene. Takisto vníma potenciál kvalifikovaných žien. Presné kroky a schému, ktorá by mohla posilniť úlohu žien pri zelenom prechode, však Komisia nepredostrela.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Elektromobily získavajú v EÚ čoraz väčší podiel na trhu, ich predaj vlani dosiahol nový rekord