Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nevylučuje vojnu s Ruskom, no povedal, že Ukrajina nie je potápajúci sa Titanic. Naopak, obvinil Washington a médiá, že podporujú paniku, píše Reuters.

V. Zelenskyj ďalej povedal: „Na uliciach nie sú tanky, no médiá vytvárajú dojem, že... máme armádu v uliciach. To sa ale nedeje. Nepotrebujeme paniku.“

Ukrajinský prezident sa ďalej vyjadril, že súčasnú situáciu nepovažuje za napätejšiu ako predtým. Zároveň však dodal, že ďalšia eskalácia je možná.

Biely dom robí chybu

V. Zelenskyj zdôraznil, že Biely dom robí chybu, keď prílišne zvýrazňuje riziko plného vojenského konfliktu. Tento odkaz odovzdal americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi v spoločnom štvrtkovom telefonickom rozhovore.

Podľa ukrajinského prezidenta sa Rusko snaží destabilizovať a zastrašiť Ukrajinu. Následkom je pokles kurzu ukrajinskej hrivny, na ktorý reaguje intervenciami centrálna banka. Ukrajina na stabilizáciu situácie potrebuje 4 až 5 miliárd dolárov.

Žiadny Titanic

Bezprostredným rizikom je chaos spôsobený kyberútokmi a ekonomickou krízou, tvrdí V. Zelenskyj.

Zároveň kritizoval stiahnutie amerických a britských diplomatov z Kyjeva, čo označil za chybu a zveličenie situácie. „Nie sme žiadny Titanic. Ukrajina sa hýbe dopredu,“ dodal.

Kritika Nemecka

„Pre NATO ide o veľmi vážnu výzvu,“ pokračoval ukrajinský prezident. „Ak príde k väčšej vojne, nebude iba na území nášho štátu,“ pokračoval ukrajinský prezident.

V. Zelenskyj tiež kritizoval Nemecko za realizáciu plynovodu Nord Stream 2. Berlín podľa neho uprednostnil obchodné záujmy s Ruskom pred bezpečnostnou a teritoriálnou integritou Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

Artis Pabriks, lotyšský minister obrany
Neprehliadnite

Lotyšský minister obrany kritizuje Nemecko pre jeho kroky v súvislosti s konfliktom na Ukrajine