Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Európsku úniu, aby pokračovala v tlaku na ruský energetický sektor. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že Zelenskyj prišiel s touto výzvou deň po prijatí ôsmeho balíka sankcií EÚ uvalených na Rusko od jeho invázie na Ukrajinu.

Výzva a poďakovanie

„Musíme pokračovať v tomto smere, teda vyvíjať tlak na ruský energetický sektor, na tento hlavný zdroj príjmov agresorského štátu," povedal v prejave k účastníkom stretnutia európskych lídrov v Prahe.

Zelenskyj sa v príhovore poďakoval EÚ za nový balík sankcií, ktorý Rusku prináša nové obchodné obmedzenia. Rozširuje sa ním aj zoznam osôb, ktorých sa týka zmrazenie majetku a zákaz cestovania do EÚ.

Kritická Záporožská elektráreň

Ukrajinský prezident vo svojom príhovore súčasne zopakoval výzvy na „demilitarizáciu" Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) na juhu Ukrajiny.

Ide o najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe nachádzajúcu sa momentálne na území, o ktorom Moskva tvrdí, že ho anektovala. Ruský prezident Vladimir Putin navyše v stredu podpísal výnos, ktorým prikázal vytvorenie štátnej spoločnosti na riadenie ZAES.

Zelenskyj vo svojom príhovore zdôraznil, že Ukrajina žiada nielen odsun ruskej vojenskej techniky z objektu, ale aj stiahnutie všetkých vojakov zo závodu. Uviedol, že v súčasnosti sa v objekte ZAES nachádza približne 500 Rusov.

Ukrajinský prezident zdôraznil, že elektráreň je pre Ukrajinu nevyhnutná pre to, aby mala dostatok elektrickej energie na vývoz.

Európska odpoveď na ruskú eskaláciu

Európska komisia vo štvrtok uviedla, že nové sankcie sú reakciou na eskaláciu prebiehajúcej vojny Ruska s Ukrajinou vrátane anexie ukrajinského územia prostredníctvom fiktívnych referend, mobilizácie ďalších jednotiek a vyhrážania sa použitím jadrových zbraní.

Ďalšie dôležité správy

JB 30 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vedie zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) v súvislosti s plánovanou anexiou štyroch oblastí na východe a juhu krajiny Ruskom, v Kyjeve 30. septembra 2022. Ukrajina podáva žiadosť o
Neprehliadnite

Zelenskyj vyzval Európu, aby poslala Ukrajine viac zbraní