Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Ukrajincov žijúcich na Krymskom polostrove a v ďalších oblastiach krajiny, aby sa vyhýbali ruským vojenských základniam. Jeho prosba nasledovala po tom, čo Krym okupovaný Ruskom zažil za posledný týždeň tri takéto útoky, uviedol v stredu portál britského denníka The Guardian.

„Objekty môžu vybuchnúť"

„Nepribližujte sa k vojenským objektom ruskej armády," varoval Zelenskyj v utorok večer vo svojom videopríhovore. Dodal, že kvôli „fušerstvu" môžu tiež vybuchnúť.

„Každý deň a každú noc sa dozvedáme správy o výbuchoch na území dočasne obsadenom okupantmi. Teraz žiadam všetkých našich ľudí na Kryme, v ďalších oblastiach na juhu krajiny, v okupovaných oblastiach Donbasu, v Charkovskej oblasti, aby ste boli veľmi opatrní. Prosím, nepribližujte sa k vojenským objektom ruskej armády a k všetkým tým miestam, kde skladujú muníciu a zbrane, kde majú svoje veliteľstvá," upozorňoval Zelenskyj.

„Čím menej príležitostí páchať zlo a zabíjať Ukrajincov budú okupanti mať, tým skôr budeme schopní ukončiť túto vojnu oslobodením nášho územia. A kolóna áut opúšťajúcich v týchto dňoch Krym cez most do Ruska dokazuje, že absolútna väčšina občanov teroristického štátu už chápe, alebo aspoň cíti, že Krym nie je miesto pre nich," dodal Zelenskyj.

Kyjev rozpráva v náznakoch

Rusko pripisuje explózie na Kryme „sabotérom" a predtým v stredu oznámilo, že zadržalo šesť členov islamistickej teroristickej bunky.

Ukrajina sa neprihlásila k zodpovednosti za útoky na Kryme, ale hlavný poradca prezidenta Zelenského Mychajlo Podoľak o týchto útokoch pre Guardian v utorok povedal: „Krym okupovaný Rusmi znamená, že budú vybuchovať sklady zbraní a že votrelcom a zlodejom hrozí vysoké riziko smrti."

Ďalšie dôležité správy

Alexander Sevas, vyslúžilý 33-ročný ukrajinský námorný seržant, ktorý je teraz členom ukrajinskej civilnej obrany, ukazuje poškodenie nákupného centra, kam chodieval so svojou priateľkou neďaleko mosta oddeľujúceho Irpiň a Buča po stretoch medzi ukrajinskou a ruskou armádou 2. apríla 2022.
Neprehliadnite

Ukrajina naznačila, že veľká protiofenzíva sa môže začať už čoskoro