Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa pokúsil upokojiť občanov po tom, čo medzinárodné médiá, citujúc Biely dom, začali šíriť poplašné správy, že 100-tisíc ruských vojakov je pripravených kedykoľvek vpadnúť na Ukrajinu, napísal server ZeroHedge.

Zelenskyj upokojoval situáciu

V. Zelenskyj vo svojom stredajšom prejave vyzval Ukrajincov na pokoj a rozvahu s tým, že ruskí vojaci nie sú v blízkosti ukrajinských hraníc prvý deň a ich počty sa nezvýšili. „Jediné, čo sa zvýšilo je haló, ktoré sa okolo nich robí,“ povedal poľský prezident, ktorý doslova obvinil médiá z vyvolávania „masovej hystérie“.

Blinken prilieval olej do ohňa

V stredu bol v Kyjeve na návšteve americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken. Ten tiež situácii veľmi nepomohol, keď zopakoval slová hovorkyne Bieleho domu Jen Psakiovej, ktorá predtým vyhlásila, že Rusi v krátkom čase zaútočia. Je pochopiteľné, že takéto vyjadrenia vyvolali určitú mieru paniky a objavili sa aj správy, že ľudia skupujú potraviny a vyberajú vklady, čo sa ukázalo ako výmysel.

Západ a Rusko sa navzájom obviňujú

Západné krajiny vinia Rusko z rozmiestnenia približne 100-tisíc vojakov a ťažkej techniky na severnej a východnej hranici Ukrajiny, čo podľa nich naznačuje prípravy na možnú inváziu. Rusko zase tvrdí, že reaguje na narastajúcu prítomnosť síl Severoatlantickej aliancie v sfére svojho vplyvu, pričom tvrdo odmieta ďalšie rozširovanie NATO smerom na východ.

protitankové zbrane
Neprehliadnite

Británia dodáva Ukrajine zbrane, aby sa mohla brániť v prípade invázie

Ďalšie dôležité články