Ukrajina vedie rozhovory s Tureckom a Organizáciou Spojených národov (OSN) o zárukách týkajúcich sa vývozu obilnín z ukrajinských prístavov, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR o tom informuje na základe správy denníka The Guardian.

„V súčasnosti prebiehajú rozhovory s Tureckom a OSN a našimi zástupcami, ktorí sú zodpovední za bezpečnosť obilia opúšťajúceho naše prístavy," povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou, ktorá v pondelok navštívila Ukrajinu.

„Je veľmi dôležité, že niekto garantuje bezpečnosť lodí pre túto alebo inú krajinu – okrem Ruska, ktorému nedôverujeme. Potrebujeme bezpečnosť pre lode, ktoré sem prídu naložiť potraviny," uviedol ukrajinský líder.

Zelenskyj dodal, že Ukrajina v tejto záležitosti rokuje „priamo" s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, pričom svetová organizácia zohráva vedúcu úlohu a nie je len prostredníkom.

V posledných týždňoch sa objavili správy, že takéto rozhovory by sa čoskoro mali odohrávať v Turecku, informovala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

JB 51 Londýn - Na archívnej snímke z 24. mája 2022 britský premiér Boris Johnson počúva katarského šejka, emira Tamima bin Hamada Al Tháního pred ich stretnutím na Downing Street 10 v Londýne. Podporu britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, ktorý bude v pondelok večer 6. júna čeliť hlasovaniu o nedôvere v rámci svojej Konzervatívnej strany, verejne prejavilo 16 z 22 členov vlády. Vyplýva to z analýzy britskej stanice BBC. Na Johnsonovu stranu sa postavili napríklad šéfka diplomacie Liz Trussov
Neprehliadnite

Johnson hľadá alternatívy na vývoz ukrajinského obilia, jednou z nich je Dunaj