Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil jednostranné prímerie, ktoré ruský prezident Vladimir Putin oznámil počas pravoslávnych Vianoc, za neúspešné. 

„Svet sa mohol opäť presvedčiť, aké nepravdivé sú vyhlásenia z Moskvy na každej úrovni,“ povedal Zelenskyj v sobotňajšom večernom videopríhovore.

„Hovorili niečo o údajnom prímerí, ale ruské strely opäť zasiahli Bachmut a ďalšie ukrajinské pozície,“ citovala ukrajinského prezidenta DPA. O pokračujúcich ruských útokoch tankami, delostrelectvom a raketami hovoril aj ukrajinský generálny štáb.

Poplach sa spustil s nástupom polnoci

Krátko po ukončení prímeria ohláseného Moskvou v sobotu o polnoci miestneho času (22.00 h SEČ) okrem toho hlásili výbuchy vo východoukrajinskej Charkovskej oblasti. Podľa prvých informácií si vyžiadali jednu obeť.

Letecký poplach vyhlásili takmer okamžite po polnoci aj v Poltavskej, Dnepropetrovskej, Záporožskej a Luhanskej oblasti i na Ruskom anektovanom Kryme.

Podľa ukrajinských predstaviteľov zomreli pri ruskom ostreľovaní počas vianočných dní v meste Bachmut v Doneckej oblasti dvaja civilisti.

Propagandistické gesto ruského lídra

Kremeľ vo štvrtok oznámil, že Putin nariadil jednostranne zastaviť paľbu od piatkového poludnia do sobotňajšej polnoci. Ako dôvod uviedol Vianoce, ktoré pravoslávni veriaci slávili v týchto dňoch. Kyjev krok Ruska odmietol ako pokrytecký a mnohí zahraniční pozorovatelia hovorili o propagandistickom geste, píše DPA.

Ešte počas platnosti prímeria Moskva v sobotu popoludní priznala, že opätuje ukrajinské útoky. Podľa hovorcu ruského ministerstva obrany k tomu došlo v Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Bez ohľadu na to hovorca vyhlásil, že Rusko vlastné prímeria dodržiavalo.

Ďalšie dôležité správy

WA 41 Kyjev - Ľudia si prezerajú materiálne škody na obytnej budove po ruskom raketovom útoku v Kyjeve v stredu 23. novembra 2022. FOTO TASR/AP  

People check a damaged building as emergency personnel work at the scene of a Russian shelling in the town of Vyshgorod outside the capital Kyiv, Ukraine, Wednesday, Nov. 23, 2022. Authorities reported power outages in multiple cities of Ukraine, including parts of Kyiv, and in neighboring Moldova after renewed strikes Wednesday struck Ukrainian infra
Neprehliadnite

Rusko obviňuje Ukrajinu z ťažkej paľby a tvrdí, že Moskva dodržuje prímerie