Konkrétne v tejto súvislosti spomenul Maďarsko, informovala agentúra AFP.

Maďarsko nemá jednotný postoj s EÚ

Zelenskyj uviedol, že je vďačný za podporu od amerického prezidenta Joea Bidena; nedostatočné odhodlanie k pomoci Ukrajine je však podľa vlastných slov evidentné v rámci Európy.

Ako konkrétny príklad menoval Maďarsko, ktoré nesúhlasí napríklad so zavedením embarga EÚ na ruskú ropu.

„Maďarsko nemá jednotný postoj s ostatnými krajinami EÚ," povedal Zelenskyj počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

„Sme na európskom kontinente a potrebujeme podporu zjednotenej Európy," apeloval ukrajinský líder. Táto jednota by sa mala týkať aj dodávok zbraní Kyjevu a Západ podľa jeho slov v tejto otázke jednotný nie je.

„Našou obrovskou výhodou voči Rusku by bolo, ak by sme boli (my v Európe) skutočne zjednotení," zdôraznil.

Ukrajina bude bojovať ďalej

Zelenskyj tiež poukázal na nedostatočný konsenzus, čo sa týka žiadosti Švédska a Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie. S týmto bezprecedentným krokom oboch severských krajín totiž nesúhlasí Turecko.

Agentúra AFP pripomína, že USA a európske krajiny poskytli Ukrajine už vojenskú podporu v objeme miliárd dolárov. Kyjev však žiada ďalšie navýšenie pomoci, členstvo Ukrajiny v NATO a EÚ a zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou.

„Ukrajina bude bojovať, až kým nezíska späť celé svoje územie," citovala slová Zelenského agentúra DPA. Ako dodal, je pripravený rokovať s Moskvou v prípade, že Rusko stiahne svoje sily z ukrajinského územia. Povedal takisto, že so šéfom Kremľa Putinom by hovoril len osobne a priamo, bez sprostredkovateľov.

„V tomto okamihu Rusko seriózne nerokuje," ale snaží sa dobyť čo najviac ukrajinských území, konštatoval Zelenskyj.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 Charkov - Telá mŕtvych ruských vojakov ležia na zemi počas procesu identifikácie v Charkove počas 80. dňa ruskej invázie na Ukrajine v sobotu 14. mája 2022. Telá viac ako 41 ruských vojakov, ktoré sa našli po bojoch v okolí Charkova, sú uložené v chladiarenskom vagóne. FOTO TASR/AP 

Bodies of dead Russian soldiers lay on the floor during an identification process in Kharkiv, east Ukraine, Saturday, May 14, 2022. The bodies of more than 41 Russian soldiers who were found after battles arou
Neprehliadnite

Ukrajinci zbierajú telá mŕtvych ruských vojakov, chcú ich vymeniť za zajatcov