Zelenskyj uviedol, že minister obrany Olexij Reznikov, náčelník generálneho štábu a vrchný veliteľ armády mu budú musieť na najbližšom zasadnutí generálneho štábu detailne vysvetliť avizované zmeny týkajúce sa obmedzení pohybu brancov.

Vyvolali v spoločnosti nepochopenie

„Ľuďom sľubujem objasnenie tejto záležitosti a žiadam generálny štáb, aby takéto rozhodnutia neprijímal bezo mňa," povedal Zelenskyj vo videoprejave. Dodal, že uvedené kroky velenia ozbrojených síl vyvolali v spoločnosti nepochopenie a pobúrenie.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj a generálny štáb v utorok ohlásili, že branci budú na to, aby mohli opustiť miesto svojho oficiálneho pobytu, potrebovať mimoriadny súhlas. Odvolali sa pritom na zákon z roku 1992, ktorý takéto opatrenia umožňuje v čase vojnového stavu. Ten na Ukrajine platí od začiatku ruskej invázie.

Bude sa vzťahovať aj na ženy?

Po ostrej kritike na sociálnych sieťach ozbrojené sily toto nariadenie upresnili tak, že dané pravidlo pre brancov sa vzťahuje len na prechod cez hranice jednotlivých oblastí Ukrajiny.

Od februára, keď na Ukrajine vypukla vojna, nesmú muži vo veku 18–60 rokov – až na výnimky – opustiť vlasť, vysvetľuje DPA. Od októbra sa bude vojenská služba v niektorých profesijných skupinách navyše vzťahovať aj na ženy.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom po stretnutí 20. apríla 2022 v Kyjeve. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends a news conference with European Council President, Charles Michel after their meeting in Kyiv, Ukraine, Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Zelenskyj opäť žiada od partnerov moderné systémy protiraketovej obrany