Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril v utorok so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom o „ruskom jadrovom terorizme" v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. 

„Pokračuje dialóg s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Informoval som ho o situácii na fronte, ruskom jadrovom terorizme v Záporožskej jadrovej elektrárni," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Twitter. Zároveň uviedol, že Macronovi poďakoval za „hmatateľnú obrannú pomoc".

Prezidenti okrem toho v telefonáte hovorili o „makrofinančnej pomoci" smerovanej Ukrajine a výzvach spojených s potravinovou bezpečnosťou. Zelenskyj na Twitteri okrem toho vyzval na sprísnenie sankcií uvaľovaných na Rusko.

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Krym - Na satelitnej snímke ruská letecká základňa na Krymskom polostrove pred sériou výbuchov v utorok 9. augusta 2022. Kyjev poprel akúkoľvek zodpovednosť za incident, ku ktorému došlo na leteckej základni Novofedorivka hlboko na území okupovanom Ruskom. Na videozáznamoch, ktoré v utorok kolovali na sociálnych sieťach, bolo vidieť rozsiahle oblaky dymu. Krymský polostrov, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 a vo februári tohto roka ho využilo pri spustení vojenskej ofenzívy na Ukrajinu, j
Neprehliadnite

Rusko oznámilo, že výbuchy v muničnom sklade na Kryme boli dôsledkom sabotáže