Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že s japonským premiérom Fumiom Kišidom absolvoval v Kyjeve ,,produktívne rozhovory", informuje AFP.

Ochrana pred agresiou

,,Naše rozhovory s pánom Kišidom boli celkom produktívne. Dopočul som sa aj o veľmi konkrétnej ochote Japonska spolupracovať s nami na ešte aktívnejšej mobilizácii sveta pre medzinárodný poriadok, ochranu pred agresiou, ochranu pred ruským terorom," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videoodkaze.

Dodal, že diskutovali o bezpečnostných, politických, ekonomických i humanitárnych záležitostiach, napísala agentúra DPA.

Humanitárna pomoc a peniaze

Japonský premiér prisľúbil Kyjevu finančnú podporu a dodávky humanitárneho a zdravotníckeho materiálu, uviedla japonská tlačová agentúra Kjódó. Tokio poskytne Kyjevu aj nepriestrelné vesty a helmy.

Kišida bol dosiaľ posledným lídrom z krajín skupiny G7, ktorý ešte nenavštívil Kyjev. Japonsko sa pridalo k západným krajinám, ktoré po ruskej invázii na Ukrajinu uvalili na Moskvu tvrdé sankcie a Kyjevu poskytli humanitárnu pomoc. Tokio vo februári oznámilo, že Ukrajine poskytne finančnú pomoc vo výške 5,5 miliardy dolárov.

Japonsko však Ukrajine zatiaľ nedodalo žiadnu vojenskú techniku, keďže je v tejto otázke obmedzované tamojšou ústavou.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom v Kyjeve v stredu 15. februára 2023. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, attend a joint news conference with Swedish Prime Minister Ulf Kristersson in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Feb. 15, 2023. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Zelenskyj pozval Čínu na rokovania o Ukrajine, čaká na odpoveď Pekingu