Hlavný poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v stredu znova vyzval na zničenie mosta spájajúceho Moskvou okupovaný Krymský polostrov s Ruskom. TASR správu prevzala od denníka The Guardian.

Podoľak na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Ukrajina nikdy nevydala povolenie na výstavbu Krymského mosta, a ide preto o nelegálnu stavbu. „Škodí životnému prostrediu na polostrove, a preto ho treba demontovať. Nie je dôležité ako - či dobrovoľne alebo nie,“ uviedol poradca ukrajinského prezidenta.

Krymský most bol postavený po ruskej anexii Krymu v roku 2014. Most vedie ponad Kerčský prieliv a spája Krym s ruskou pevninou. Počas uplynulej noci bol most uzatvorený po tom, ako na Kryme došlo k niekoľkým útokom na ruské vojenské základne a infraštruktúru. Uzatvorenie mosta tiež súviselo s obavami, že by na neho mohli byť zacielené ďalšie útoky.

Legitímny vojenský cieľ

Podoľak v rozhovore pre The Guardian tento týždeň naznačil, že Ukrajina považuje Krymský most za legitímny vojenský ciel. „Je to nelegálna stavba a hlavná brána pre zásobovanie ruskej armády na Kryme. Takéto objekty by mali byť zničené,“ uviedol Podoľak.

Krátko po otvorení mosta zriadila ruská armáda na tejto cestnej infraštruktúre kontrolné stanoviská; jej príslušníci v súčasnosti kontrolujú doklady cestujúcich a vozidlá, ktoré cez most prechádzajú, uviedol v stredu Denys Savčenko z ľudskoprávnej organizácie Crimea SOS.

Podľa Savčenka tiež nedávny výbuch v muničnom sklade na Kryme spôsobil, že vzrástol počet ľudí, ktorí sa cez most vracajú späť do Ruska. Rekordný počet vozidiel prešiel cez Krymský most podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Antona Heraščenka aj v pondelok.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára k občanom počas svojho pravidelného videoposolstva z Kyjeva počas 51. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 15. apríla 2022. FOTO TASR/AP 


In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Friday, April 15, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Zelenskyj varoval Ukrajincov, aby sa vyhýbali ruským vojenským základniam