Slováci s priemerným platom musia na ročné energie zarábať 30 dní z roku, čo je štvrtý najvyšší pomer v EÚ. Ešte horšie sú na tom ľudia, ktorí zarobia minimálnu mzdu. Tí musia na ročné energie zarábať 45 dní, čo je piaty najvyšší pomer, vyplýva z analýzy Európskej konfederácie odborových zväzov.

O výdavkoch za „teplo“, ktoré narušili rodinný rozpočet, by vedeli rozprávať aj tí, ktorí domy vykurujú peletovým kotlom. Cena tohto tuhého paliva totiž raketovo rástla a v porovnaní s minulým rokom ľudia za jeho tonu zaplatia aj o 400 eur viac.

Uhlie by bolo krokom späť

Automatický kotol na pelety už vlastní nejedna slovenská domácnosť. Ľahko sa ovláda, jeho prevádzka je čistá a navyše, pelety patria k obnoviteľným zdrojom energie s veľmi nízkymi emisiami. Ich základnou surovinou sú zvyšky dreva, ktoré zväčša vznikajú na pílach. Kotol na pelety sa dokáže sám zapnúť aj vypnúť a dopravovať palivo do horáku.

K vyššie spomenutým výhodám sa ešte pred pár rokmi pridávala aj cenová dostupnosť paliva. V súčasnosti však cena peliet raketovo rástla a spôsobila „škrt cez rozpočet“ mnohým domácnostiam.

„Pred rokom stála jedna paleta peliet, čo je približne jedna tona, 220 eur. Dnes nás tie isté pelety stoja 630 eur,“ hovorí 46-ročná Adriana. Tá ďalej objasnila, že na vykurovaciu sezónu v prípade staršieho dvojpodlažného domu potrebujú približne päť ton peliet. Menšia novostavba má, pochopiteľne, spotrebu nižšiu.

Všetko však závisí aj od počasia. „Keď je vonku mínus desať, tak musíme dopĺňať zásobník každý druhý alebo tretí deň. Keď je to okolo nuly, dopĺňame menej,“ vysvetľuje Adriana, ktorá nad iným typom vykurovania nepremýšľa. Obec, v ktorej býva, nie je plynofikovaná a kúrenie uhlím považuje za krok späť.

Vyššia cena elektriny aj panika na trhu

O tom, že si trh s peletami v Európe prešiel počas roka 2022 turbulentným obdobím, hovorí aj Ladislav Židek, zakladateľ spoločnosti BIOPEL. Firma, ktorá sa zameriava na výrobu a predaj drevných biopalív, vidí za vyššími cenami peliet dva hlavné dôvody.

Prvým je cena elektrickej energie a druhým cena suroviny. Nakoľko sa v uplynulom období stavebný priemysel spomalil, na trhu sa objavuje menej vedľajších surovín z píly.

„Je ďaleko menší dopyt po výrobkoch, ktoré píly vyrábajú, ako napríklad rôzne dosky, hranoly či iné. Tým dlhodobo klesá, asi pol roka, disponibilný zdroj, ktorý my na výrobu potrebujeme – drevené zvyšky. Ako klesá množstvo tejto suroviny, prirodzene rastie jej cena,“ hovorí pre TREND Ladislav Židek.

Vyššia cena elektrickej energie zas vplýva na výrobu, teda sušenie, mletie a lisovanie spomínaných zvyškov dreva. Drevospracujúca spoločnosť Rettenmeier Tatra Timber zas pripomenula, že na vyššie ceny mali vplyv aj chýbajúce dodávateľské kapacity peliet z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska.

„Rolu zohrala aj panika na trhu s alternatívnymi zdrojmi energií (palivové drevo, brikety, pelety). Domácnosti sa začali zásobovať skôr a vo väčších množstvách, ako tomu bolo v minulosti, čo vyhnalo cenu pelety a iných palív do extrému,“ hovorí Ingrid Benčová, konateľka spoločnosti Rettenmeier Tatra Timber.

V októbri a novembri sa zas dopyt po peletách takmer úplne zastavil. Dôvodom však boli väčšie zásoby domácností, ktoré si pelety kúpili vopred na jednu, až dve zimy. S nižším dopytom súviselo aj neštandardne teplé počasie v Európe. „Jeseň bola dlhá a teplá. Aktuálne a očakávané teploty sú vysoko nadpriemerné,“ pripomína Ingrid Benčová.

Slovenské pelety putovali do Talianska

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa