V zdravotníctve ani pokoj, ani kvalita

Tichú stratégiu politikov, komu a koľko sa ujde z balíka peňazí pre zdravotníctvo, musí vykonávať Všeobecná zdravotná poisťovňa. Jej stratégiu pri komunikácii s lekármi nasledujú súkromné poisťovne. Všeobecná kontroluje väčšinu trhu a jej vplyv sa v roku 2009 posilní. Navyše, do vlády sa chystá materiál o zlúčení dvoch štátnych poisťovní.

Samo ministerstvo zdravotníctva na zlučovanie veľkú chuť nemá a tvrdí, že transakcia neprinesie veľké úspory. Skeptickí úradníci odhadujú proces zlučovania na dva až štyri roky. A tvrdia, že „pôjde o organizačne náročný krok bez dosiahnutia finančného efektu“.

Ministri sa tak najneskôr v roku 2009 budú musieť nad touto transakciou zamyslieť. A popri tom, že ponechaním dvoch štátnych poisťovní by uchovali niekoľko zaujímavých pracovných miest pre svojich nominantov, sa budú musieť pozrieť aj na čísla.

Za niekoľko týždňov sa nemocnice dozvedia, koľko im poisťovne na budúci rok sľúbia peňazí. Ak sa znova štát rozhodne pre zvyšovanie platieb najmä fakultným nemocniciam, všetky ostatné budú trpieť.

V mnohých prípadoch dostali v roku 2008 za liečenie pacientov na jednotlivých oddeleniach fakultné nemocnice od 38 po sto percent vyššie platby. Riaditelia menších nemocníc tak opäť budú mať príležitosť rozčuľovať sa, že veľkú časť pacientov liečia s porovnateľnými chorobami ako štátne nemocnice, no s podstatne nižšími platbami.

Relevantné čísla na porovnávania nemocníc chýbajú, a tak sa tento rezort stal rajom pre lobistov. Jedinou drobnou slovenskou výhodou je, že netreba komplikovane vyhľadávať cestičky. Politickostrategické ústredie celého zdravotníctva je iba v jednej parlamentnej kancelárii. A okrem lobizmu sa v slovenskom zdravotníctve darí už len ekonomickej demagógii.

O nič nejde

Vedia to aj vo fakultných nemocniciach, ktoré okrem toho, že majú robiť najkomplikovanejšie zdravotné zákroky, zároveň patria k najzadlženejšiemu segmentu zdravotníctva. Zatiaľ neexistuje reálny model, ako ich zadlžovanie zlikvidovať. Ani ako zredukovať množstvo fakultiek. Niektoré z nich ťažko odlíšiť od štandardných krajských nemocníc.

V roku 2009 bude stáť pred ministerstvom zdravotníctva extrémna úloha hľadať cestu na uhradenie dlhov bez toho, že by bolo na tento projekt v rozpočte naplánované aspoň euro. A treba hľadať minimálne 266 miliónov eur.

Dodávatelia liekov a zdravotníckeho materiálu už strácajú trpezlivosť. Čoraz ťažšie sa dostávajú k peniazom za dodaný materiál. Prestávajú sa hrať na zdvorilosť a začínajú si uplatňovať penále za neplatenie. Viacerí z nich komunikujú s exekútormi.

Socialistickí ministri zdravotníctva zatiaľ nemali silu robiť v rezorte poriadok. Redukovať neefektívne nemocnice je ťažké, čo ukázal už rok 2008, keď na výboje proti nim zatrúbili zdravotné poisťovne. V roku 2009 začína platiť vyhláška o minimálnych požiadavkách na technické a personálne zabezpečenie v zdravotníctve.

A poisťovne sa začnú na nemocnice pozerať aj cez túto vyhlášku. No je podstatne mäkšia ako jej prvá zverejnená verzia. Od polovice roka 2009 by si nemocnice mali pozháňať potrebný počet lekárov. Na nedostatkové sestry majú čas do konca roka 2010. December roka 2011 je termín, aby nakúpili potrebné prístroje.

Lehota tri roky siahajúca do ďalšieho volebného obdobia je vo vyhláške preto, lebo pre chýbajúcu techniku by sa do vážnych problémov mohli dostať aj štátne fakultné nemocnice. A nakúpiť všetko potrebné naraz je nákladné. Najmä keď nákupy prístrojov pre štátne nemocnice sú štandardne predražené a vyslanci politikov s radosťou využívajú manévrovací priestor na korupciu.

No nie všetci sú v strese. „Nová vyhláška nás veľmi nevzrušuje,“ hovorí jeden zo šéfov menšej slovenskej nemocnice: „Podobne existuje platný Zákonník práce, ktorý nijako nedokážeme naplniť. No nikoho to už netrápi.“

Napriek obavám nemocníc z chýbajúcich peňazí radosť budú môcť mať IT firmy. Tie, ktoré sa k zákazkám dostanú, budú mať na biznis nachystaných desiatky miliónov eur. E-health sa blíži.